Nikolya Sarkozi qamoqda birinchi kunini o‘tkazdi
Fransiyaning sobiq prezidenti Nikolya Sarkozi qamoqdagi ilk kunini jismoniy mashqlar bilan shug‘ullanish va kitob yozishga bag‘ishladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 2007 yilgi saylov kampaniyasini noqonuniy moliyalashtirishda ayblanib, besh yilga ozodlikdan mahrum etilgan edi. Bu haqda Sarkozining advokati Mishel Darrua La Sante qamoqxonasi oldida BFMTV telekanaliga ma’lum qildi.
Advokatning so‘zlariga ko‘ra, sobiq prezident 9 kvadrat metrlik kichik kamerada saqlanmoqda va u yerda doimiy shovqin bor. Shuningdek, u tushdan keyin rafiqasi bilan qisqa muddat uchrashdi.
Advokatning ta’kidlashicha, qamoqxonadagi birinchi kun og‘ir o‘tdi, ammo Sarkozi chidam bilan bu sinovdan o‘tdi. U yerda hech qanday qulaylik yo‘q va bu joy “Club Med” emas.
Eslatib o‘tamiz, sentyabr oyining oxirida Parij sudi Nikolya Sarkozini Liviya hukumati tomonidan moliyalashtirilgan saylov kampaniyasi uchun aybli deb topdi. Sarkozi nafaqat besh yilga qamaldi, balki 100 ming yevro jarima to‘lash va besh yil davomida davlat lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum etildi.
Bu voqea Fransiya siyosatida katta e’tiborni qozondi va mamlakatda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Sarkozining qamoqqa olinishi uning siyosiy faoliyati uchun jiddiy zarba bo‘ldi.
Shu bilan birga, sud hukmi Fransiya qonunlari va adolat tizimining mustahkamligini ko‘rsatdi. Sarkozining oilasi va tarafdorlari uning himoyasini davom ettirmoqda.

Бывший президент Франции Николя Саркози посвятил первый день в тюрьме занятиям физическими упражнениями и написанию книги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был осуждён на пять лет лишения свободы за незаконное финансирование избирательной кампании 2007 года. Об этом адвокат Саркози Мишель Даруа сообщил телеканалу BFMTV у входа в тюрьму Ла Сант.
По словам адвоката, бывший президент содержится в небольшой камере площадью 9 квадратных метров, где постоянно шумно. Также после обеда он кратко встретился с супругой.
Адвокат отметил, что первый день в тюрьме был тяжёлым, но Саркози выдержал это испытание с терпением. Там нет никаких удобств, и это не «Клуб Мед».
Напомним, в конце сентября парижский суд признал Николя Саркози виновным в финансировании избирательной кампании при поддержке ливийского правительства. Саркози был приговорён не только к пяти годам заключения, но и к штрафу в 100 тысяч евро, а также лишён права занимать государственные должности на пять лет.
Это событие привлекло большое внимание во французской политике и вызвало широкие обсуждения в стране. Арест Саркози стал серьёзным ударом по его политической карьере.
В то же время приговор суда продемонстрировал прочность французского законодательства и системы правосудия. Семья и сторонники Саркози продолжают его защищать.
Жизнь в заключении и будущая политическая деятельность бывшего президента внимательно отслеживаются общественностью.