To‘qayev Qozog‘istonda birdamlik va hurmatga chaqirdi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev 25-oktyabr – Respublika kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali marosimda mamlakat aholisini birdamlik va mehr-oqibatga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari fuqarolar o‘rtasida o‘zaro hurmat va do‘stona munosabat taraqqiyotning asosiy poydevori ekanligini ta’kidladi. U aytishicha, tinchlik va barqarorlikni saqlash uchun har bir inson nafaqat shaxsiy, balki jamiyat manfaatini ham o‘ylashi zarur.
To‘qayev boshqalarning mehnatini qadrlamaslik, fikrlarni inkor etish yoki kimnidir yomonotliq qilish madaniyatga zid illat ekanini ta’kidladi va bunday holatlarga javobgarlik bo‘lishi kerakligini bildirdi. Prezident ayniqsa internetdagi bahslarga e’tibor qaratib, ijtimoiy tarmoqlarda ko‘pincha bahslar haqorat va adovatga aylanishini xavfli illat deb atadi.
U bunday salbiy holatlarni bartaraf etish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, To‘qayev mustaqillik kuni xalq uchun muqaddas sana ekanini qayd etdi.
U 1990-yil 25-oktyabrda qabul qilingan davlat mustaqilligi deklaratsiyasi Qozog‘istonning yangi tarixi uchun poydevor bo‘lganini eslatdi. Prezident mamlakatning so‘nggi yillardagi iqtisodiy o‘sish, ijtimoiy soha va ta’lim tizimidagi yutuqlariga to‘xtaldi, ammo o‘tmish saboqlarini unutmaslik lozimligini urg‘uladi.
Buyuk mutafakkir Abish Kekilbayevning so‘zlarini eslab, To‘qayev millat o‘z tarixi va qahramonlariga hurmat bilan qarasa, kelajakka ishonch bilan qarash mumkinligini ta’kidladi. U barcha fuqarolarni yurt ravnaqi va birdamlik yo‘lida mehnat qilishga chaqirdi.
Qozog‘istonning gullab-yashnashi faqat jamiyatning birligi va hamjihatligi bilan ta’minlanadi, dedi davlat rahbari.

Токаев призвал к единству и уважению в Казахстане
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев на торжественной церемонии, посвящённой Дню Республики 25 октября, призвал жителей страны к единству и взаимопониманию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства подчеркнул, что взаимное уважение и дружеские отношения между гражданами являются основой развития. По его словам, для сохранения мира и стабильности каждый человек должен думать не только о личных, но и о общественных интересах.
Токаев отметил, что неуважение к труду других, отрицание мнений или клевета являются пороками, противоречащими культуре, и на такие случаи должна быть ответственность. Президент особенно обратил внимание на споры в интернете, назвав опасным явлением, когда в социальных сетях обсуждения часто превращаются в оскорбления и вражду.
Он подчеркнул необходимость устранения таких негативных явлений. Также Токаев отметил, что День независимости является священной датой для народа.
Он напомнил, что декларация о государственной независимости, принятая 25 октября 1990 года, стала фундаментом новой истории Казахстана. Президент остановился на экономическом росте, достижениях в социальной сфере и системе образования за последние годы, однако подчеркнул важность не забывать уроки прошлого.
Вспоминая слова великого мыслителя Абиша Кекильбаева, Токаев подчеркнул, что если нация с уважением относится к своей истории и героям, то можно смотреть в будущее с уверенностью. Он призвал всех граждан трудиться на благо процветания и единства страны.
Глава государства заявил, что процветание Казахстана возможно только при единстве и согласии общества.