Ushbu ma’lumot BFMTV tomonidan e’lon qilindi. Kartinaning o‘lchami taxminan to‘rtga ikki metr bo‘lib, u rassomning xususiy kolleksiyalarda saqlanayotgan eng yirik monoxrom asarlaridan biri hisoblanadi.
“Kaliforniya” asari 1961 yil boshlarida, Iv Klyaynning Amerika Qo‘shma Shtatlariga qilgan birinchi va yagona safari hamda Nyu-York va Los-Anjeles shaharlaridagi ko‘rgazmalari oldidan yaratilgan. Rassom o‘zi ishlab chiqqan maxsus ultramarin tusni “International Klein Blue” yoki “Xalqaro Klyayn ko‘k” deb nomlab, patent olgan.
Unga ko‘ra, har bir monoxrom ish o‘ziga xos muhit va ma’no ifodalaydi, bu rang esa rassom uchun cheksizlik ramzidir. Christie’s vakillari ta’kidlaganidek, surat yuzasiga sepilgan mayda shag‘allar dengiz tubi yoki okean chuqurliklarini eslatadi.
Iv Klyayn 1962 yilda, 34 yoshida vafot etgan bo‘lsa-da, uning ko‘k rang asosidagi san’at falsafasi hozirgi kunda ham katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Картина Ива Кляйна «Калифорния» продана за 18,4 млн евро
Картина французского художника Ива Кляйна под названием «Калифорния», выполненная в единственном синем цвете, была продана на аукционе Christie's в Париже за 18,4 миллиона евро. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована BFMTV. Размер картины примерно четыре на два метра, и она считается одним из крупнейших монохромных произведений художника, хранящихся в частных коллекциях.
Произведение «Калифорния» было создано в начале 1961 года, перед первой и единственной поездкой Ива Кляйна в Соединённые Штаты Америки, а также перед выставками в Нью-Йорке и Лос-Анджелесе. Художник разработал и запатентовал специальный ультрамариновый цвет, который он назвал «International Klein Blue» или «Международный синий Кляйна».
По его мнению, каждое монохромное произведение выражает особую атмосферу и смысл, а этот цвет для художника символизирует бесконечность. Представители Christie's отметили, что мелкие гранулы, нанесённые на поверхность картины, напоминают морское дно или глубины океана.
Хотя Ив Кляйн скончался в 1962 году в возрасте 34 лет, его философия искусства на основе синего цвета продолжает вызывать большой интерес и сегодня.