Luvr muzeyidan qimmatbaho buyumlar o‘g‘irlandi
Fransiya huquqni muhofaza qilish idoralari dunyodagi eng mashhur muzeylardan biri hisoblangan Luvrda sodir etilgan katta o‘g‘irlik ishi bo‘yicha ikki nafar gumonlanuvchini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar qilgan bo‘lib, ma’lumot Parij prokuraturasi tomonidan ham tasdiqlandi. Hozircha rasmiylar ushlanganlar sonini ochiqlamagan, ammo dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ulardan biri “Parij – Sharl-de-Goll” aeroportida xorijga parvoz qilish arafasida to‘xtatilgan.
Ikkinchi gumonlanuvchi esa Parij chetidagi Sen-Sen-Deni shaharchasida ushlangan. Manbalarga ko‘ra, har ikki shaxs ilgari ham politsiya nazoratida bo‘lgan va jinoiy faoliyatda gumon qilingan.
AFP agentligi ma’lumotiga ko‘ra, gumonlanuvchilardan biri Jazoyirga uchmoqchi bo‘lgan. Luvrdagi talonchilik voqeasi o‘tgan yakshanba kuni kunduzi sodir bo‘lgan.
Jinoyatchilar zinapoya orqali muzeyga kirib, deraza oynasini kesib ichkariga o‘tgan va metall seyflarni ochib, qimmatbaho artefaktlarni o‘g‘irlagan. Bu jinoyat atigi sakkiz daqiqa davom etgan va unda niqob taqqan to‘rt kishi ishtirok etgan.
Ulardan ikkitasi bino ichida bo‘lib, qolganlari tashqarida kuzatuvchi vazifasini bajargan. Tergovchilar bu jinoyat yaxshi rejalashtirilgan va professional tarzda amalga oshirilgan deb hisoblamoqda.
Parij prokurori Lora Bekkua shanba kuni BBC so‘roviga javoban tergovchilar 25-oktyabr kuni kechqurun hibsga olishni amalga oshirganini ma’lum qildi. Ularning aytishicha, gumonlanuvchilardan biri mamlakatdan chiqishga urinib ko‘rgan.
Tergov hozirda qizg‘in bosqichda davom etmoqda va so‘roq jarayoni 96 soatgacha cho‘zilishi mumkin. Prokuror tergov tafsilotlarini erta oshkor qilish ishga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi.
O‘g‘irlangan buyumlar orasida XIX asrga oid, Napoleon Bonapart va uning oila a’zolariga tegishli olmoslar va qimmatbaho toshlar bilan bezatilgan taqinchoqlar, diademalar va marjonlar mavjud. Ularning umumiy qiymati taxminan 88 million yevro, ya’ni 102 million dollarga teng.
Ba’zi ekspertlar o‘g‘rilar buyumlarni qismlarga ajratib, tarixiy qiymatidan past narxda sotishga harakat qilayotgan bo‘lishi mumkin, deb hisoblamoqda. Fransiya adliya vaziri ushbu voqeani mamlakat madaniy merosiga yetkazilgan katta zarar deb baholadi va muzeydagi xavfsizlik choralarining yetarli emasligini tan oldi.
Shuningdek, jinoyat joyi yaqinida imperatritsa Yevgeniyaga tegishli toj ham topilgan. Bu buyumlar o‘g‘rilar tomonidan qochish paytida tashlab ketilgan yoki yo‘qotilgan bo‘lishi mumkin.
Tergov ishlarini davom ettirmoqda. Fransiya matbuoti bu voqeani “asr o‘g‘irligi” deb atamoqda, chunki u nafaqat moliyaviy, balki madaniy va tarixiy jihatdan ham katta yo‘qotish hisoblanadi.

Из Лувра украдены ценные предметы
Правоохранительные органы Франции задержали двух подозреваемых по делу о крупной краже, совершённой в Лувре — одном из самых известных музеев мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило BBC, а информация была подтверждена прокуратурой Парижа. Пока официальные лица не раскрывают точное число задержанных, однако по предварительным данным один из них был остановлен накануне вылета за границу в аэропорту Париж — Шарль-де-Голль.
Второй подозреваемый был задержан в пригороде Парижа, в коммуне Сен-Сен-Дени. По данным источников, оба лица ранее уже находились под наблюдением полиции и подозревались в преступной деятельности.
По информации агентства AFP, один из подозреваемых собирался вылететь в Алжир. Кража в Лувре произошла в прошлое воскресенье днём.
Преступники проникли в музей через лестницу, прорезав оконное стекло, после чего открыли металлические сейфы и украли ценные артефакты. Преступление длилось всего восемь минут и в нём участвовали четыре человека в масках.
Двое из них находились внутри здания, остальные выполняли функции наблюдателей снаружи. Следователи считают, что преступление было тщательно спланировано и выполнено профессионально.
Прокурор Парижа Лора Бекуа в ответ на запрос BBC сообщила, что следователи провели задержания вечером 25 октября. По их данным, один из подозреваемых пытался покинуть страну.
Расследование сейчас находится в активной фазе, допросы могут продолжаться до 96 часов. Прокурор подчеркнула, что преждевременное раскрытие деталей расследования может негативно повлиять на ход дела.
Среди украденных предметов — украшения XIX века, принадлежавшие Наполеону Бонапарту и членам его семьи, инкрустированные бриллиантами и драгоценными камнями диадемы и ожерелья. Их общая стоимость оценивается примерно в 88 миллионов евро, что составляет около 102 миллионов долларов.
Некоторые эксперты считают, что воры могут попытаться разделить предметы на части и продать их по цене ниже исторической стоимости. Министр юстиции Франции охарактеризовал это событие как серьёзный ущерб культурному наследию страны и признал недостаточность мер безопасности в музее.
Кроме того, недалеко от места преступления была найдена корона императрицы Евгении. Эти предметы могли быть оставлены или потеряны ворами во время побега.
Расследование продолжается. Французские СМИ называют это событие «кражей века», поскольку оно представляет собой значительную потерю не только в финансовом, но и в культурном и историческом плане.