Bu narx rassomning asarlari uchun to‘langan eng yuqori summa hisoblanadi. Mazkur asar 1961 yilda Iv Klayn tomonidan o‘ziga xos ultramarin soyasi – International Klein Blue yordamida yaratilgan.
"Kaliforniya" kartinasi Klaynning asarlari orasida alohida o‘ringa ega bo‘lib, uning nomini olgan kam sonli asarlardan biridir. Kartinaning nomi Kaliforniya shtati sharafiga berilgan.
Rassom ushbu asarni AQShga qilgan yagona safari davomida aynan shu shtatda ilk bor namoyish qilgan. Avvalroq kartina Nyu-York shahridagi Leo Kastelli galereyasida ko‘rgazmaga qo‘yilgan.
Ushbu galereya o‘sha davrning muhim san’at markazlaridan biri hisoblangan. Iv Klayn 1962 yilda vafot etgach, kartina bir necha egasini o‘zgartirib, jumladan, shveysariyalik kollektor Jorj Marsi tomonidan sotib olingan.
2005 yilda "Kaliforniya" kartinasi Nyu-Yorkdagi Pace galereyasi tomonidan sotib olinib, vaqtincha Metropoliten muzeyiga taqdim etilgan va 2008 yilgacha muzeyda namoyish qilingan. ARTnews ma’lumotlariga ko‘ra, kartina ilgari United Technologies kompaniyasining sobiq rahbari Jorj Devidga tegishli bo‘lgan.
U o‘z kompaniyasi orqali Metropoliten muzeyidagi Van Gog va Jasper Jonsga bag‘ishlangan yirik ko‘rgazmalarni moliyalashtirgan.

Произведение Ива Клейна "Калифорния" продано по рекордной цене
На аукционе Christie's в Париже четырехметровая картина французского художника Ива Кляйна под названием "Калифорния" была продана за 18,4 миллиона евро, что примерно соответствует 19,6 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма является самой высокой, когда-либо уплаченной за работы художника. Произведение было создано в 1961 году Ивом Кляйном с использованием уникального ультрамаринового оттенка – International Klein Blue.
Картина "Калифорния" занимает особое место среди работ Кляйна и является одной из немногих, названных в честь штата Калифорния.
Художник впервые представил это произведение именно в этом штате во время своей единственной поездки в США. Ранее картина экспонировалась в галерее Лео Кастелли в Нью-Йорке.
Эта галерея считалась одним из важных центров искусства того времени. После смерти Ива Кляйна в 1962 году картина несколько раз меняла владельцев, в том числе была приобретена швейцарским коллекционером Жоржем Марси.
В 2005 году картина "Калифорния" была куплена галереей Pace в Нью-Йорке, временно передана в Метрополитен-музей и экспонировалась там до 2008 года. По данным ARTnews, ранее картина принадлежала бывшему руководителю компании United Technologies Жоржу Дэвиду.
Он финансировал через свою компанию крупные выставки, посвящённые Ван Гогу и Джасперу Джонсу в Метрополитен-музее.