Tramp Yaponiyada savdo va investitsiya kelishuvlari imzoladi
Bu tashrif uning Osiyoga qilayotgan besh kunlik safarining muhim bosqichi hisoblanadi. Trampning asosiy maqsadi Xitoy raisi Si Szinpin bilan savdo urushi bo‘yicha kelishuvga erishishdir.
Safarning dastlabki kunlarida u Malayziyada Janubi-Sharqiy Osiyoning to‘rt davlati bilan savdo va muhim minerallar sohasida bir qator bitimlarga imzo chekdi. Shuningdek, AQSH va Xitoy rasmiylari bojxona tariflarini vaqtincha bekor qilish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishganliklari haqida ma’lumot berildi.
Bu yangilik Osiyo bozorlarida ijobiy kayfiyat yaratdi. Tokioda Tramp Yaponiya imperatori Naruhito bilan uchrashdi.
U yangi bosh vazir Sanae Takaichi bilan ham muloqot olib boradi. Takaichi AQSH bilan hamkorlikni mustahkamlashni o‘z hukumatining asosiy vazifasi deb atadi.
U Tramp bilan savdo, energetika va mudofaa sohalaridagi loyihalarni kengaytirish masalalarini muhokama qiladi. Yaponiya tomonidan Trampga 550 milliard dollarlik investitsiya va’da qilindi.
Ushbu mablag‘lar mamlakatning energetika, kema qurilishi va infratuzilma sohalarini rivojlantirishga yo‘naltiriladi. Tramp esa Yaponiyani “AQSHning eng ishonchli hamkori” deb atab, bu tashabbusni olqishladi.
Keyingi kunlarda Tramp Janubiy Koreyaga yo‘l oladi va u yerda prezident Li Je Myon bilan uchrashuv o‘tkazadi. So‘ngra payshanba kuni Xitoy rahbari Si Szinpin bilan muzokara qiladi.
Mutaxassislarning fikricha, ushbu uchrashuv Osiyoda savdo urushi keskinligini kamaytirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.

Трамп подписал торговые и инвестиционные соглашения в Японии
Этот визит является важным этапом его пятинедельного турне по Азии. Основная цель Трампа — достичь соглашения с председателем Китая Си Цзиньпином по торговой войне.
В первые дни визита он подписал ряд соглашений с четырьмя странами Юго-Восточной Азии в области торговли и важных минералов в Малайзии. Также сообщалось о достижении предварительного соглашения между официальными лицами США и Китая о временном отмене таможенных тарифов.
Эта новость создала позитивный настрой на азиатских рынках. В Токио Трамп встретился с императором Японии Нарухито.
Он также проведет переговоры с новым премьер-министром Санаэ Такаичи. Такаичи назвала укрепление сотрудничества с США основной задачей своего правительства.
Она обсудит с Трампом расширение проектов в сферах торговли, энергетики и обороны. Япония пообещала инвестировать 550 миллиардов долларов.
Эти средства будут направлены на развитие энергетики, судостроения и инфраструктуры страны. Трамп назвал Японию «самым надежным партнером США» и приветствовал эту инициативу.
В ближайшие дни Трамп отправится в Южную Корею, где встретится с президентом Ли Чжэ Ёном. Затем в четверг он проведет переговоры с лидером Китая Си Цзиньпином.
По мнению экспертов, эта встреча может сыграть важную роль в снижении напряженности торговой войны в Азии.