Koinot ilmiy jamoasi uchun muhim kashfiyot yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro astronomlar guruhi Atakama millimetr va submillimetr to‘lqinlar diapazonida ishlovchi ALMA teleskopi yordamida “Cloverleaf” deb ataluvchi mashhur kvazar yaqinida yangi, ulkan infraqizil galaktikani aniqladi. Bu haqda “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” jurnali ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, kashf etilgan galaktika Quyosh yorqinligidan bir trillion barobar ko‘p nur tarqatadi. Bunday galaktikalar astronomlar orasida ULIRG (ultra yorug‘ infraqizil galaktikalar) nomi bilan tanilgan.
Ular yulduz hosil bo‘lish jarayonida yiliga 100 dan 1000 gacha Quyosh massasiga teng yangi yulduzlarni yaratadi. Olimlarning fikricha, ushbu galaktikalar koinotdagi yulduzlarning shakllanishi va rivojlanish jarayonini chuqur tushunishga yordam beradi.
H1413+117 nomli “Cloverleaf” kvazari gravitatsion linzalanish tufayli to‘rt marta ko‘payib ko‘rinadi va katta energiya manbaidir. Yaponiyalik tadqiqotchi Natsuki Hayatsu boshchiligidagi guruh ALMA orqali olib borilgan kuzatuvlar davomida aynan shu kvazar ortida yashirin yangi galaktikani kashf etdi.
Bu galaktika optik nurda ko‘rinmaydi, chunki uni chang qatlami to‘liq qoplaydi, ammo submillimetr to‘lqinlarda aniq kuzatiladi. Bunday yashirin obyektlarni yer teleskoplari orqali aniqlash qiyin kechadi, chunki chang ularning nurini so‘rib yuboradi.
Yangi galaktika “Cloverleaf”dan taxminan 6 yoysoniya uzoqlikda joylashgan bo‘lib, uning qizil siljishi 3,39 darajani tashkil etadi. Tadqiqotchilar galaktikaning molekulyar massasini 40 dan 230 milliard Quyosh massasiga teng deb baholamoqda.
Qora tuynug‘ining massasi esa taxminan 0,1 milliard Quyosh massasiga tengdir. Infraqizil yorqinligi 2,8 trillion Quyosh yorqinligidan oshgan ushbu galaktikaning energetik faolligi shunchalik yuqoriki, astronomlar uni “yulduz portlashi bosqichi” deb atashmoqda.
Tadqiqotchilarga ko‘ra, bu ULIRG hali barqaror holatda emas. U molekulyar gazga boy ikkita yirik galaktikaning to‘qnashuvi natijasida shakllanmoqda.
Bu esa uning kelajakda faol yadroviy galaktikaga aylanishi, undan keyin esa ellipssimon tuzilishga ega bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi. Astronomlar galaktikaning molekulyar tarkibi va ichki dinamikasini yanada chuqurroq o‘rganish uchun yangi kuzatuvlarni rejalashtirmoqda.
Shu bilan birga, yaqinda Amsterdam universiteti olimlari NASA’ning TESS teleskopi yordamida TOI-2431 b nomli yangi sayyorani aniqlashgani haqida xabar berildi. Bu kashfiyotlar koinotdagi ko‘plab sirlar hali ochilmaganini yana bir bor tasdiqlamoqda.

Новая инфракрасная галактика обнаружена с помощью телескопа ALMA
Международная группа астрономов с помощью телескопа ALMA, работающего в диапазоне миллиметровых и субмиллиметровых волн, обнаружила новую огромную инфракрасную галактику рядом с известным квазаром под названием «Cloverleaf». Об этом сообщает журнал «Monthly Notices of the Royal Astronomical Society».
Как выяснилось, обнаруженная галактика излучает свет, превышающий яркость Солнца в триллион раз. Такие галактики среди астрономов известны под названием ULIRG (ультяряные инфракрасные галактики).
Они создают от 100 до 1000 новых звезд в год, эквивалентных массе Солнца, в процессе звездообразования. По мнению ученых, эти галактики помогают глубже понять процессы формирования и эволюции звезд во Вселенной.
Квазар «Cloverleaf» с обозначением H1413+117 благодаря гравитационному линзированию виден в четырех экземплярах и является мощным источником энергии. Группа под руководством японского исследователя Нацки Хаяцу во время наблюдений с помощью ALMA обнаружила именно за этим квазаром скрытую новую галактику.
Эта галактика не видна в оптическом свете, так как полностью покрыта слоем пыли, но хорошо наблюдается в субмиллиметровом диапазоне. Обнаруживать такие скрытые объекты с помощью наземных телескопов сложно, поскольку пыль поглощает их излучение.
Новая галактика расположена примерно в 6 угловых секундах от «Cloverleaf», её красное смещение составляет 3,39. Исследователи оценивают молекулярную массу галактики в диапазоне от 40 до 230 миллиардов масс Солнца.
Масса черной дыры составляет примерно 0,1 миллиарда масс Солнца. Инфракрасная яркость этой галактики превышает 2,8 триллиона солнечных, и её энергетическая активность настолько высока, что астрономы называют её «фазой звездного взрыва».
По мнению исследователей, эта ULIRG еще не находится в стабильном состоянии. Она формируется в результате столкновения двух крупных галактик, богатых молекулярным газом.
Это указывает на то, что в будущем она может превратиться в активную ядерную галактику, а затем приобрести эллиптическую структуру. Астрономы планируют новые наблюдения для более глубокого изучения молекулярного состава и внутренней динамики галактики.
Кроме того, недавно ученые Амстердамского университета сообщили об обнаружении новой планеты под названием TOI-2431 b с помощью телескопа NASA TESS. Эти открытия вновь подтверждают, что во Вселенной еще много неизведанных тайн.