Shenzhou-20 astronavtlari qaytishi kechiktirildi
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, bunga qaytish kapsulasining ehtimoliy shikastlanishi sabab bo‘lgan. Kapsula kosmik chiqindilar bilan to‘qnashgan bo‘lishi mumkin, shu sababli parvoz boshqaruv markazi xavfsizlikni ta’minlash uchun qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazishga qaror qilgan.
Tekshiruvlar davomida kapsulaning yuzasida shikastlanish belgilari aniqlangan. Issiqlikdan himoya qoplamasi va boshqaruv tizimlari batafsil diagnostikadan o‘tkazilmoqda.
Astronavtlar — Chen Dun, Chen Junjuy va Van Sze hozirda Tiangong orbital stansiyasida o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, ularning hayoti va sog‘lig‘i uchun hech qanday xavf yo‘q.
Kosmik chiqindilar orbitadagi asosiy muammolardan biri hisoblanadi. Ular buzilgan qurilmalar qoldiqlari, raketa bo‘laklari yoki millimetr o‘lchamdagi metall parchalardan tashkil topadi.
Ushbu chiqindilar ulkan tezlikda harakat qilgani uchun qaytish kapsulasining himoya qoplamasiga jiddiy zarar yetkazishi yoki uning tizimlarini ishdan chiqarishi mumkin. Hozirda muhandislar vaziyatni to‘liq nazorat ostida ushlab turibdi.
Texnik diagnostikalar yakunlangach, astronavtlarning Yerga qaytish vaqti belgilanadi. Shenzhou-20 missiyasi bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar yaqin kunlarda e’lon qilinishi kutilmoqda.

Возвращение астронавтов Шэньчжоу-20 отложено
Полёт возвращения трёх астронавтов в рамках миссии Шэньчжоу-20 был отложен. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных СМИ, причиной стала возможная повреждённость возвращающей капсулы. Капсула могла столкнуться с космическим мусором, поэтому центр управления полётами решил провести дополнительные проверки для обеспечения безопасности.
В ходе проверок на поверхности капсулы были обнаружены признаки повреждений. Теплозащитное покрытие и системы управления проходят детальную диагностику.
Астронавты — Чэнь Дун, Чэнь Цзюньюй и Ван Сы — в настоящее время продолжают свою работу на орбитальной станции Тяньгун. По словам официальных лиц, их жизнь и здоровье не находятся под угрозой.
Космический мусор считается одной из основных проблем на орбите. Он состоит из остатков разрушенных устройств, частей ракет или металлических фрагментов размером в миллиметры.
Поскольку этот мусор движется с огромной скоростью, он может серьёзно повредить теплозащитное покрытие возвращающей капсулы или вывести из строя её системы. В настоящее время инженеры полностью контролируют ситуацию.
После завершения технической диагностики будет назначено время возвращения астронавтов на Землю. Дополнительная информация по миссии Шэньчжоу-20 ожидается в ближайшие дни.