Qozog‘iston “Ibrohim kelishuvlari”ga rasman qo‘shildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Qozog‘istonning “Ibrohim kelishuvlari”ga qo‘shilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot Oq uyda Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari ishtirokida o‘tkazilgan rasmiy tushlik chog‘ida ma’lum qilindi. “Ibrohim kelishuvlari” islom dini ustuvor bo‘lgan davlatlar bilan Isroil o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash, diplomatik aloqalarni tiklash va normallashtirishga qaratilgan xalqaro tashabbus hisoblanadi.
Qozog‘iston ilgari Isroil bilan to‘liq diplomatik va iqtisodiy aloqalar o‘rnatgan bo‘lsa-da, ushbu tashabbusga qo‘shilish ramziy ahamiyatga ega bo‘lib, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, uchrashuv davomida u Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart To‘qayev va boshqa to‘rtta Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari bilan muloqot qilgan.
Ushbu uchrashuv AQShning mintaqadagi ta’sirini oshirishga qaratilgan bo‘lib, ayni paytda Rossiya va Xitoyning o‘sib borayotgan ta’siriga qarshi muvozanatni saqlash maqsadini ko‘zlagan. Qozog‘istonning “Ibrohim kelishuvlari”ga qo‘shilishi mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy jarayonlarga yangi sur’at qo‘shishi kutilmoqda.

Казахстан официально присоединился к «Ибрагимским соглашениям»
Бывший президент США Дональд Трамп объявил о присоединении Казахстана к «Соглашениям Авраама». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано во время официального обеда в Белом доме с участием лидеров стран Центральной Азии. «Соглашения Авраама» представляют собой международную инициативу, направленную на улучшение отношений между Израилем и странами с преобладанием исламской религии, восстановление и нормализацию дипломатических связей.
Хотя Казахстан ранее установил полные дипломатические и экономические отношения с Израилем, присоединение к этой инициативе имеет символическое значение и направлено на укрепление регионального сотрудничества. По словам Трампа, во время встречи он общался с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым и другими четырьмя лидерами стран Центральной Азии.
Эта встреча была направлена на усиление влияния США в регионе, а также на поддержание баланса против растущего влияния России и Китая. Ожидается, что присоединение Казахстана к «Соглашениям Авраама» придаст новый импульс политическим и экономическим процессам в регионе.