Ay Xonimda oltin qazish ishlari xavotir uyg‘otmoqda
Afg‘onistonning shimoliy To‘xor viloyatida joylashgan qadimiy Ay Xonim shahri hududida Xitoy kompaniyalari va “Tolibon” hukumati hamkorligida oltin qazib olish ishlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy manbalar xabar bermoqda. Qazish ishlari Dashti Qal’a tumanida, Qizil daryo bo‘yida joylashgan arxeologik hudud yaqinida olib borilmoqda.
Ushbu hudud qadimdan Yunon-Baqtriya davlati markazlaridan biri bo‘lib, tarixiy va madaniy ahamiyatga ega. Mutaxassislar bu ishlar qadimiy yodgorliklarga jiddiy zarar yetkazishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
Ularning fikricha, To‘xor viloyatidagi bu joy nafaqat Afg‘oniston, balki butun mintaqaning tarixini o‘rganish uchun muhim manba hisoblanadi. Ay Xonim shahri miloddan avvalgi III asrda barpo etilgan bo‘lib, Yunon-Baqtriya davrining madaniy va iqtisodiy markazlaridan biri sanaladi.
Ilgari o‘tkazilgan qazishmalar davomida bu yerda qadimiy teatrlar, ibodatxonalar, yozuvlar va boshqa ko‘plab muhim artefaktlar topilgan. Bu esa hududning ahamiyatini yanada oshiradi.
Shu bilan birga, “Tolibon” hukumati tabiiy resurslardan foydalanish orqali iqtisodiyotni tiklash va davlat byudjetini to‘ldirishni asosiy maqsad sifatida belgilagan. Oltin, neft, litiy kabi boyliklarga katta e’tibor qaratilmoqda.
Xitoy esa Afg‘onistondagi foydali qazilmalar sohasida o‘z ta’sirini kuchaytirishga intilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, bu hamkorlik Pekinning mintaqadagi iqtisodiy ta’sirini yanada kengaytiradi.
Biroq, tarixshunoslar va arxeologlar bu jarayonning madaniy merosga salbiy ta’siri haqida ogohlantirmoqda. Ularning fikricha, oltin qazish ishlari natijasida ming yillik tarix izlari butunlay yo‘qolib ketishi xavfi mavjud.
Bu esa nafaqat Afg‘oniston, balki butun mintaqaning madaniy merosiga tuzatib bo‘lmas zarar yetkazishi mumkin.

В Ай Хони вызывает беспокойство добыча золота
В древнем городе Ай Хоним, расположенном в северной провинции Тахар в Афганистане, начались работы по добыче золота при сотрудничестве китайских компаний и правительства «Талибана». Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщают местные источники. Работы ведутся в районе Дашти Кала, недалеко от археологической зоны у реки Кызылдарья.
Этот район с древних времен был одним из центров государства Греко-Бактрия и имеет историческое и культурное значение. Специалисты выражают обеспокоенность тем, что эти работы могут нанести серьёзный ущерб древним памятникам.
По их мнению, это место в провинции Тахар является важным источником для изучения истории не только Афганистана, но и всего региона. Город Ай Хоним был основан в III веке до нашей эры и считается одним из культурных и экономических центров эпохи Греко-Бактрии.
Ранее проведённые раскопки выявили здесь древние театры, храмы, надписи и множество других важных артефактов. Это ещё больше подчёркивает значимость региона.
В то же время правительство «Талибана» поставило своей основной целью восстановление экономики и пополнение государственного бюджета за счёт использования природных ресурсов. Особое внимание уделяется таким богатствам, как золото, нефть и литий.
Китай же стремится усилить своё влияние в сфере полезных ископаемых в Афганистане. По мнению экспертов, это сотрудничество ещё больше расширит экономическое влияние Пекина в регионе.
Однако историки и археологи предупреждают о негативном воздействии этого процесса на культурное наследие. По их мнению, в результате добычи золота существует риск полного уничтожения следов тысячелетней истории.
Это может нанести непоправимый ущерб культурному наследию не только Афганистана, но и всего региона.