Istanbulda nemis sayyohlar o‘limi bo‘yicha tergov ketmoqda
Istanbulda sayyohlar o‘limi bilan bog‘liq hodisa ortidan 11 kishi hibsga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda IHA axborot agentligi xabar berdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Germaniyadan kelgan Bojeklar oilasining o‘limi yuzasidan olib borilayotgan tergov doirasida Istanbul politsiyasi Harbour Suites mehmonxonasini yopib, to‘liq tekshiruv o‘tkazgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hibsga olinganlar orasida dezinfeksiya kompaniyasi xodimi va mehmonxonaning ikki nafar ishchisi ham bor. Hodisa 12-noyabr kuni sodir bo‘lgan.
Nemis sayyohlari — ota, ona va ikki farzand — qusish va o‘zini yomon his qilish alomatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan, biroq o‘sha kuni uylariga qo‘yib yuborilgan. Ertasi kuni uch va olti yoshli ikki farzand vafot etgan, onasi esa bir kun o‘tib hayotdan ko‘z yumgan.
Ota esa hozirda shifoxonaning reanimatsiya bo‘limida og‘ir ahvolda qolmoqda. Tergovga yaqin manbalar mehmonxona suv tizimi yoki dezinfeksiya jarayonida ishlatilgan kimyoviy moddalar sabab bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Biroq bu taxminlar hali rasman tasdiqlanmagan. Harbour Suites mehmonxonasi oshxonaga ega emas va faqat ichimlik suvi taqdim etadi.
Shu sabab, hozirda tergov asosan suv manbalariga qaratilgan. Hodisa Istanbulda va Germaniya ommaviy axborot vositalarida katta e’tibor qozondi.
Germaniya elchixonasi voqeani diqqat bilan kuzatmoqda va mahalliy idoralar bilan hamkorlikda rasmiy tibbiy ekspertiza o‘tkazilishini talab qilgan. Hozircha voqeaning aniq sabablari yuzasidan rasmiy bayonot berilmagan, tergov davom etmoqda.

В Стамбуле проводится расследование смерти немецких туристов
В Стамбуле после инцидента со смертью туристов были задержаны 11 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство IHA. По предварительным данным, в рамках расследования смерти семьи Бойек из Германии полиция Стамбула закрыла отель Harbour Suites и провела полную проверку.
По официальным данным, среди задержанных есть сотрудник компании по дезинфекции и двое работников отеля. Инцидент произошёл 12 ноября.
Немецкие туристы — отец, мать и двое детей — были госпитализированы с симптомами рвоты и плохого самочувствия, но в тот же день отпущены домой. На следующий день двое детей в возрасте трёх и шести лет скончались, а мать умерла через день.
Отец в настоящее время находится в реанимации в тяжёлом состоянии. Источники, близкие к расследованию, предполагают, что причиной могли стать система водоснабжения отеля или химические вещества, использованные в процессе дезинфекции.
Однако эти предположения пока не подтверждены официально. Отель Harbour Suites не имеет кухни и предоставляет только питьевую воду.
По этой причине расследование в настоящее время сосредоточено в основном на источниках воды. Инцидент привлёк большое внимание в СМИ Стамбула и Германии.
Посольство Германии внимательно следит за ситуацией и потребовало проведения официальной медицинской экспертизы в сотрудничестве с местными властями. Пока не было сделано официальных заявлений о точных причинах происшествия, расследование продолжается.