Titanik yo‘lovchisining soati auksionda rekord narxda sotildi
"Titanik" kemasida halok bo‘lgan yo‘lovchi Isidor Shtrausga tegishli oltin cho‘ntak soati auksionda rekord narxda sotildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu soat Henry Aldridge & Son auksionida 1,78 million funt sterlingga (taxminan 2,3 million AQSh dollariga) xarid qilindi. Bu haqda The Guardian nashri xabar berdi.
Mazkur soat Jyul Yurgensen tomonidan 18 karatli oltindan tayyorlangan bo‘lib, 1888 yilda Shtrausga uning 43 yoshga to‘lishi munosabati bilan sovg‘a qilingan. Keyinchalik "Titanik" fojiasidan so‘ng, ushbu soat suv tubidan topilgan va saqlab qolingan.
Shtrausning soati auksionda o‘zining yangi rekordini o‘rnatdi. O‘tgan yili qutqaruv kemasi kapitaniga tegishli oltin soat 1,56 million funt sterlingga sotilgan edi.
Shu tariqa, Shtrausning cho‘ntak soati tarixiy ahamiyati va nodirligi bilan o‘zidan oldingi rekordni ortda qoldirdi.

Часы пассажира Титаника проданы на аукционе по рекордной цене
Золотые карманные часы пассажира «Титаника» Исидора Штрауса были проданы на аукционе за рекордную сумму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти часы были куплены на аукционе Henry Aldridge & Son за 1,78 миллиона фунтов стерлингов (примерно 2,3 миллиона долларов США). Об этом сообщает издание The Guardian.
Часы были изготовлены Юлем Юргенсеном из 18-каратного золота и подарены Штраусу по случаю его 43-летия в 1888 году. Позже, после трагедии «Титаника», эти часы были найдены на дне моря и сохранены.
Часы Штрауса установили новый рекорд на аукционе. В прошлом году золотые часы капитана спасательного судна были проданы за 1,56 миллиона фунтов стерлингов.
Таким образом, карманные часы Штрауса благодаря своей исторической значимости и редкости превзошли предыдущий рекорд.