Yevropa va Markaziy Osiyoda samaradorlik oshishi kutilmoqda
Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida ishlab chiqarish samaradorligini 10 foizga oshirish imkoniyati haqida Jahon bankining yangi hisobotida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobotda aytilishicha, ushbu o‘sish deyarli 2 million yangi ish o‘rni yaratilishiga olib kelishi mumkin. Mutaxassislar iqtisodiy taraqqiyot uchun asosiy omillarni tahlil qilar ekan, nafaqat kapital va ishchi kuchining ko‘payishi, balki samaradorlikni oshirish ham muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidlashdi.
Hisobotda qayd etilishicha, global moliyaviy inqirozdan keyingi yillarda iqtisodiy o‘sishning sekinlashuvi ko‘pincha samaradorlikning past darajada qolishi bilan bog‘liq bo‘lgan. Shuningdek, hisobotda islohotlarni sust amalga oshirish, resurslarning samarasiz davlat korxonalarida to‘planib qolishi va rivojlanish imkoniyatlarining yetarli darajada ishga solinmasligi kabi muammolar tilga olindi.
Tahlilchilarga ko‘ra, mintaqadagi eksport bilan shug‘ullanuvchi korxonalar eng samarali kompaniyalar hisoblanadi, biroq ularning soni yetarli emas. Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlarining savdo aylanmasi imkoniyatlardan o‘rtacha 45 foiz past bo‘lib, global iqtisodiyotga integratsiya va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda hali katta imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Jahon banki ushbu mintaqa mamlakatlariga islohotlarni jadallashtirish, savdo va investitsiyalarni rivojlantirish, raqamlashtirish, samaradorlikni oshirish hamda malakali kadrlarni tayyorlash kabi asosiy yo‘nalishlarga e’tibor qaratishni tavsiya qildi. Bu chora-tadbirlar nafaqat yangi va sifatli ish o‘rinlarini yaratishga, balki aholi daromadlarini oshirish va iqtisodiyotlarning barqarorligini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Jahon bankining mintaqaviy direktori Asad Alamning so‘zlariga ko‘ra, mintaqa hozir hal qiluvchi bosqichda turibdi va samaradorlikni oshirish ustuvor vazifa bo‘lishi kerak.

Европа и Центральная Азия ожидается повышение эффективности
В новом отчёте Всемирного банка сообщается о возможности увеличения производительности производства в регионе Европы и Центральной Азии на 10 процентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отчёте говорится, что этот рост может привести к созданию почти 2 миллионов новых рабочих мест. Эксперты, анализируя основные факторы экономического развития, подчеркнули, что важное значение имеет не только увеличение капитала и рабочей силы, но и повышение производительности.
В отчёте отмечается, что в последние годы после глобального финансового кризиса замедление экономического роста часто связано с низким уровнем производительности. Также в отчёте упоминаются такие проблемы, как медленное проведение реформ, накопление ресурсов в неэффективных государственных предприятиях и недостаточное использование возможностей для развития.
По мнению аналитиков, предприятия, занимающиеся экспортом в регионе, являются наиболее эффективными компаниями, однако их количество недостаточно. Отмечается, что товарооборот стран Европы и Центральной Азии в среднем на 45 процентов ниже своих возможностей, и существуют значительные возможности для интеграции в глобальную экономику и привлечения иностранных инвестиций.
Всемирный банк рекомендует странам этого региона уделять внимание ускорению реформ, развитию торговли и инвестиций, цифровизации, повышению производительности и подготовке квалифицированных кадров. Эти меры будут способствовать не только созданию новых и качественных рабочих мест, но и увеличению доходов населения и укреплению устойчивости экономик.
По словам регионального директора Всемирного банка Асад Алама, регион находится на решающем этапе, и повышение производительности должно стать приоритетной задачей.