Avstraliyada akula hujumi: ayol halok bo‘ldi
Hodisa vaqtida 20 yoshli ayol halok bo‘lgan, uning yonidagi yosh yigit esa og‘ir ahvolda shifoxonaga olib ketilgan. BBC xabariga ko‘ra, hodisa guvohlaridan biri yigitning oyog‘iga jgut qo‘yib, uning hayotini saqlab qolishga yordam bergan.
Mutaxassislar hujumni “katta buqa akulasi” amalga oshirgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Ushbu akula turi dunyodagi eng xavfli akulalardan biri hisoblanadi.
Hodisadan so‘ng plyaj vaqtincha yopildi va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida maxsus ilgaklar o‘rnatildi. Surf Life Saving NSW tashkiloti rahbari Stiv Pirs voqea yuzasidan chuqur afsusda ekanini bildirdi va aholiga yaqin qishloqlar atrofidagi suv havzalarida ehtiyot bo‘lishni, suvga tushmaslikni tavsiya qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, bu 2025-yilda Avstraliyada qayd etilgan beshinchi akula hujumi bo‘lib, oxirgi shunday hodisa uch oy oldin Sidneyda sodir bo‘lgan edi.

Акулий нападение в Австралии: женщина погибла
На побережье Кейлис-Бич в штате Новый Южный Уэльс, Австралия, произошла атака акулы. Об этом сообщил Zamin.uz.
Во время инцидента погибла 20-летняя женщина, а молодой человек рядом с ней был доставлен в больницу в тяжелом состоянии. По данным BBC, один из свидетелей наложил жгут на ногу молодого человека, что помогло сохранить ему жизнь.
Специалисты предполагают, что нападение могло совершить «большая белая акула». Этот вид акул считается одним из самых опасных в мире.
После инцидента пляж был временно закрыт, а для обеспечения безопасности установлены специальные крюки. Руководитель организации Surf Life Saving NSW Стив Пирс выразил глубокое сожаление по поводу происшествия и рекомендовал жителям быть осторожными в водоемах около близлежащих населенных пунктов и воздержаться от купания.
Известно, что это пятая атака акулы, зарегистрированная в Австралии в 2025 году, при этом последний подобный случай произошел три месяца назад в Сиднее.