Boyqo‘ng‘irda nosozlik: Rossiya parvozlarni to‘xtatishi mumkin
Boyqo‘ng‘ir kosmodromida yuzaga kelgan jiddiy texnik nosozliklar sababli Rossiya inson ishtirokidagi kosmik parvozlarni vaqtincha to‘xtatishga majbur bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassis Georgiy Trishkinning ma’lumotiga ko‘ra, 27-noyabr kuni “Soyuz MS-28” kosmik kemasi uchirilganidan so‘ng, 31-maydonchada joylashgan xizmat kabinasi noma’lum sabablarga ko‘ra ag‘darilib tushgan. Ushbu maydoncha Rossiya uchun Xalqaro kosmik stansiyaga kosmonavtlar jo‘natish imkonini beradigan yagona start maydonchasi sanaladi.
Trishkinning ta’kidlashicha, mazkur hodisa sababli “Soyuz” va “Progress” kemalarining Xalqaro kosmik stansiyaga uchishlari noma’lum muddatga kechiktirilishi mumkin. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, shikastlangan infratuzilmani to‘liq tiklash uchun kamida ikki yil vaqt talab etilishi mumkin.

Неисправность в Бойконуре: Россия может приостановить полеты
Из-за серьезных технических неисправностей на космодроме Байконур Россия может быть вынуждена временно приостановить пилотируемые космические полеты. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации специалиста Георгия Тришкина, после запуска космического корабля «Союз МС-28» 27 ноября, служебный отсек, расположенный на площадке 31, по неизвестным причинам опрокинулся. Эта площадка считается единственной стартовой площадкой для России, позволяющей отправлять космонавтов на Международную космическую станцию.
По словам Тришкина, из-за этого инцидента полеты кораблей «Союз» и «Прогресс» на Международную космическую станцию могут быть отложены на неопределенный срок. По расчетам специалистов, полное восстановление поврежденной инфраструктуры может занять не менее двух лет.
Тем не менее, представители «Роскосмоса» сообщили, что планируется как можно скорее устранить технические проблемы на площадке. Неисправности на космодроме могут серьезно повлиять на космические программы России.