Cho‘l kakligi Tojikistonda 2026 yil qushi deb tanlandi
Tojikiston Fanlar akademiyasi 2026 yil uchun “Yil qushi” sifatida cho‘l kakligini tanladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tanlov orqali ekologlar mamlakatning qurg‘oqchil hududlaridagi ekologik muammolarga jamoatchilik e’tiborini jalb etishni maqsad qilmoqda. Cho‘l kakligi (chil yoki kabki zirak deb ham ataladi) o‘rta hajmdagi, ko‘proq yashirin hayot tarzini olib boruvchi qush bo‘lib, asosan O‘rta Osiyoning quruq hududlarida yashaydi.
Tojikiston hududida bu turning soni juda oz bo‘lib, asosan janubiy va g‘arbiy cho‘l-yarim cho‘l hududlarida uchraydi. Ornitologlarning ma’lumotiga ko‘ra, bu turning soni yillar davomida kamayib bormoqda.
Mutaxassislar cho‘l kakligining kamayishiga bir qator omillar sabab bo‘layotganini ta’kidlashmoqda. Ularga quyidagilar kiradi: tabiiy yashash joylarining buzilishi, qishloq xo‘jaligi yerlarining kengayishi, monitoring dasturlarining yetarli emasligi va o‘tlarning haddan tashqari ko‘payishi.
Cho‘l kakligi tashqi ko‘rinishi bilan ham diqqatga sazovor. Uning gavdasi ixcham, rangi qumrang, ko‘k va jigar ranglar aralashmasidan iborat bo‘lib, cho‘l sharoitida mukammal kamuflyaj hosil qiladi.
Xavf tug‘ilganda u uchishdan ko‘ra tez yugurib yashirinishni ma’qul ko‘radi. Mazkur qushning “Yil qushi” deb e’lon qilinishi orqali olimlar va ekologlar aholiga cho‘l hayvonot dunyosining ahvoli, iqlim o‘zgarishining salbiy ta’siri va bunday noyob turlarni saqlash zarurligini yana bir bor eslatishni maqsad qilgan.

Пустынная камышевка выбрана птицей 2026 года в Таджикистане
Академия наук Таджикистана выбрала пустынную каменку «Птицей года» на 2026 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
С помощью этого конкурса экологи стремятся привлечь внимание общественности к экологическим проблемам в засушливых регионах страны. Пустынная каменка (также называемая чил или кабки зирак) — птица среднего размера, ведущая преимущественно скрытный образ жизни, обитающая в основном в сухих районах Средней Азии.
На территории Таджикистана численность этого вида очень мала, и он встречается преимущественно в южных и западных пустынно-полупустынных районах. По данным орнитологов, численность этого вида сокращается на протяжении многих лет.
Специалисты отмечают, что сокращение численности пустынной каменки вызвано рядом факторов. К ним относятся: разрушение естественных мест обитания, расширение сельскохозяйственных угодий, недостаточность программ мониторинга и чрезмерное разрастание травянистой растительности.
Внешний вид пустынной каменки также привлекает внимание. Ее тело компактное, окраска песочно-коричневая, смесь синего и печеночного оттенков, что обеспечивает идеальный камуфляж в условиях пустыни.
При возникновении опасности она предпочитает быстро убегать и прятаться, а не летать. Объявляя эту птицу «Птицей года», ученые и экологи хотят еще раз напомнить населению о состоянии пустынной фауны, негативном влиянии изменения климата и необходимости сохранения таких редких видов.