Xitoyda tug‘ilish darajasini oshirish choralari ko‘rilmoqda
Xitoy hukumati tug‘ilish darajasini oshirish maqsadida yangi choralarni joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu jumladan, kontraseptiv vositalarga 13 foizlik soliq qo‘llash taklifi ilgari surilgan. Bu haqda Bloomberg axborot agentligi xabar bermoqda.
Eslatib o‘tish kerak, 1993-yildan boshlab Xitoyda amalda bo‘lgan “bir oila — bir bola” siyosati tufayli kontraseptiv vositalar soliqlardan ozod qilingan edi. Biroq so‘nggi yillarda mamlakatda aholi sonining pasayishi kuzatilmoqda.
Masalan, 2024-yilda Xitoyda atigi 9,54 million chaqaloq dunyoga kelgan. Bu ko‘rsatkich 18,8 million tug‘ilish qayd etilgan avvalgi yillardan ancha pastdir.
Aholi soni ketma-ket uch yil davomida qisqarib bormoqda. Hukumat aholi sonini ko‘paytirish va ijtimoiy xizmatlarni yaxshilash maqsadida ota-onalar uchun soliqlarni bekor qilishni ma’qul ko‘rmoqda.
Ushbu qadam Xitoyda tug‘ilish darajasini barqarorlashtirish hamda aholi o‘sishini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar orasida muhim o‘rin egallaydi.

В Китае принимаются меры по повышению уровня рождаемости
Правительство Китая планирует ввести новые меры для повышения уровня рождаемости. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, предложено ввести налог в размере 13% на контрацептивы. Об этом сообщает информационное агентство Bloomberg.
Стоит напомнить, что с 1993 года в Китае действовала политика «одна семья — один ребенок», в связи с чем контрацептивы освобождались от налогов. Однако в последние годы в стране наблюдается снижение численности населения.
Например, в 2024 году в Китае родилось всего 9,54 миллиона младенцев. Этот показатель значительно ниже по сравнению с предыдущими годами, когда было зарегистрировано 18,8 миллиона рождений.
Численность населения сокращается третий год подряд. Правительство считает целесообразным отменить налоги для родителей с целью увеличения численности населения и улучшения социальных услуг.
Этот шаг занимает важное место среди мер, направленных на стабилизацию уровня рождаемости и обеспечение роста населения в Китае.