AQSh 19 davlat fuqarolari uchun immigratsiyani chekladi
AQSh hukumati 19 ta davlat fuqarolarining immigratsiya arizalarini ko‘rib chiqishni to‘xtatishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu cheklovlar Eron, Sudan, Liviya, Somali, Afg‘oniston, Turkmaniston, Kuba va Venesuela kabi davlatlarning fuqarolariga tegishlidir. AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan 2023-yil iyun oyida qabul qilingan ushbu qaror, asosan, Green Card va fuqarolik dasturlari orqali immigratsiya qilishni maqsad qilgan arizalarni qamrab oladi.
2-dekabr kuni ba’zi immigrantlar Green Card suhbatlarining bekor qilinganini ma’lum qilishdi. Mazkur cheklovlar Vashingtonda, Oq uy yaqinida sodir bo‘lgan otishma voqeasidan so‘ng kuchaytirildi.
Ushbu hodisa natijasida Milliy gvardiyaga tegishli harbiy xizmatchi halok bo‘ldi, yana bir nafari og‘ir yarador bo‘ldi. Politsiya bergan ma’lumotlarga ko‘ra, gumonlanuvchi Afg‘oniston fuqarosi bo‘lgan.
AQSh hukumati tomonidan kiritilgan ushbu cheklovlar xalqaro miqyosda turli munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Bu qaror, xususan, immigratsiya jarayonlarini murakkablashtirishi va ayrim davlatlar fuqarolari uchun Qo‘shma Shtatlarga kirishni yanada qiyinlashtirishi mumkin.

США ограничили иммиграцию для граждан 19 стран
Правительство США решило приостановить рассмотрение иммиграционных заявлений граждан 19 стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти ограничения касаются граждан таких стран, как Иран, Судан, Ливия, Сомали, Афганистан, Туркменистан, Куба и Венесуэла. Это решение, принятое президентом США Дональдом Трампом в июне 2023 года, в основном охватывает заявления на иммиграцию через программы Green Card и гражданства.
2 декабря некоторые иммигранты сообщили об отмене собеседований по Green Card. Эти ограничения были усилены после инцидента со стрельбой в Вашингтоне, недалеко от Белого дома.
В результате этого происшествия военнослужащий Национальной гвардии погиб, еще один получил тяжелое ранение. По данным полиции, подозреваемый является гражданином Афганистана.
Введенные правительством США ограничения вызывают различные международные дискуссии. Это решение, в частности, может усложнить иммиграционные процессы и сделать въезд в Соединенные Штаты для граждан некоторых стран еще более трудным.