Rossiya Ukrainaga havo hujumlarini kuchaytirdi
Tongda Fastiv shahridagi temir yo‘l markazi nishonga olinib, stansiya binosi vayron bo‘ldi, texnikalar zarar ko‘rdi. Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy ushbu hujumlarni harbiy jihatdan ma’nosiz deb baholadi.
Zarbalardan sakkiz viloyatda energetika obyektlari zarar ko‘rdi, natijada ayrim hududlarda elektr ta’minoti uzildi. Zaporijiya atom elektr stansiyasi vaqtincha barcha tashqi quvvat manbalaridan uzilib qoldi.
Bu orada Florida shtatida AQSh va Ukraina rasmiylari o‘rtasida muzokaralar davom etmoqda. Uchrashuvda xavfsizlik bo‘yicha kelishuvlar va tinchlikni ta’minlash yo‘llari muhokama qilinmoqda.
Ukraina va Yevropa ittifoqchilari Rossiyaga qarshi xavfsizlik kafolatlari hamda hududiy masalalarni ko‘rib chiqmoqda. Hozirgi vaqtda Rossiya Ukrainaning beshdan bir qismini nazorat qilmoqda.
Tinchlikka erishish esa Rossiyaning ziddiyatlarni kamaytirishga tayyorligiga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Россия усилила воздушные удары по Украине
Утром был нанесён удар по железнодорожному узлу в городе Фастов, здание станции было разрушено, техника повреждена. Президент Украины Владимир Зеленский оценил эти удары как военно бессмысленные.
Восемь областей пострадали от ударов по энергетическим объектам, в результате чего в некоторых регионах было отключено электроснабжение. Запорожская атомная электростанция временно осталась без всех внешних источников питания.
Тем временем в штате Флорида продолжаются переговоры между официальными представителями США и Украины. На встрече обсуждаются соглашения по безопасности и пути обеспечения мира.
Украина и союзники из Европейского союза рассматривают вопросы гарантий безопасности и территориальные вопросы в отношении России. В настоящее время Россия контролирует пятую часть территории Украины.