Qozog‘istondagi avariya: ikki o‘zbekistonlik halok bo‘ldi
Qozog‘istonning Aqto‘be viloyatida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi O‘zbekiston fuqarolarining hayotiga ham ta’sir qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 7-dekabr kuni soat 08:57 atrofida Aytekebi tumani hududidan o‘tuvchi respublika ahamiyatiga ega avtomobil yo‘lining 1028-kilometrida yirik avariya yuz berdi. Perm – Toshkent yo‘nalishida harakatlanayotgan Yutong rusumli yo‘lovchi avtobusi noma’lum sabablarga ko‘ra boshqaruvni yo‘qotib, yo‘lning chetiga ag‘darilib ketgan.
Avtobusda jami 49 nafar yo‘lovchi bo‘lib, hodisa oqibatida besh kishi vafot etgan. Afsuski, ulardan ikki nafari O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan.
Qolgan yo‘lovchilar turli darajadagi tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan. O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lum qilishicha, maxsus ishchi guruh tashkil etilib, halok bo‘lgan yurtdoshlarimizni vatanga olib kelish va dafn marosimlarini uyushtirish ishlari olib borilmoqda.
Shuningdek, vazirlik hodimlari qozog‘istonlik mutasaddilar bilan birgalikda baxtsiz hodisaning sabablarini o‘rganish ustida ishlamoqda. Mazkur hodisa butun jamoatchilikni chuqur qayg‘uga soldi.
Ushbu fojia xalqaro yo‘nalishlarda yo‘lovchilar xavfsizligini ta’minlash, texnik vositalarning holatini nazorat qilish va xavfsizlik talablariga qat’iy rioya qilish masalalarini yana bir bor dolzarb mavzuga aylantirdi.

Авария в Казахстане: двое узбеков погибли
Дорожно-транспортное происшествие в Актюбинской области Казахстана затронуло жизни граждан Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, 7 декабря около 08:57 на 1028 километре автомобильной дороги республиканского значения, проходящей через Айтекебийский район, произошла крупная авария. Пассажирский автобус марки Yutong, движущийся по маршруту Пермь – Ташкент, по неизвестным причинам потерял управление и съехал с дороги.
В автобусе находились всего 49 пассажиров, в результате происшествия погибли пять человек. К сожалению, двое из них были гражданами Узбекистана.
Остальные пассажиры с различными травмами госпитализированы. По информации Министерства чрезвычайных ситуаций Узбекистана, создана специальная рабочая группа, которая занимается доставкой погибших соотечественников на родину и организацией похоронных мероприятий.
Кроме того, сотрудники министерства совместно с казахстанскими специалистами работают над выяснением причин несчастного случая. Это событие вызвало глубокое сожаление у всего общества.
Эта трагедия вновь актуализировала вопросы обеспечения безопасности пассажиров на международных маршрутах, контроля технического состояния транспортных средств и строгого соблюдения требований безопасности.