9-dekabr kuni ta’mirdan chiqqan va sinov parvozi o‘tkazayotgan samolyot Ivanovo viloyati hududida qulab tushdi. Rossiya Mudofaa vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, samolyot aholi yashamaydigan hududga qulagan.
Shundan so‘ng qidiruv-qutqaruv ishlari boshlanib, ekipaj a’zolari taqdiri o‘rganilmoqda. Hodisa vaqtida samolyot bortida yetti kishi bo‘lgani qayd etilgan.
An-22 «Antey» samolyoti sovet davrida ishlab chiqarilgan eng yirik va kuchli turbovintli transport vositalaridan biri hisoblanadi. Uning asosiy vazifasi og‘ir yuklarni uzoq masofalarga tashish, murakkab landshaftlarda qo‘nish edi.
Ushbu modelning ilk parvozi 1965-yilda amalga oshirilgan. Samolyot 60 yildan buyon harbiy va transport vazifalarida xizmat qilib kelmoqda.
Biroq texnikaning uzoq muddatli ekspluatatsiyasi uning eskirishiga sabab bo‘ladi. Oxirgi qolgan An-22 ham ta’mirdan so‘ng sinov parvozi vaqtida falokatga uchradi.
Hodisa tafsilotlari hozircha to‘liq o‘rganilmagan. «Kommersant» nashri xabariga ko‘ra, samolyot havoda parchalanib ketgan va uning qoldiqlari Ivankovo qishlog‘i yaqinida topilgan.
Ekspertlar texnik eskirish, metalning charchashi yoki agregatlar resursi tugashi kabi omillarni asosiy sabablardan biri sifatida ko‘rib chiqmoqda. An-22 samolyoti o‘z davrida dunyodagi eng yirik harbiy transport vositasi bo‘lib, aviatsiya tarixida o‘ziga xos o‘rin egallagan.
Hozirgi kunda esa Rossiya harbiy parkida zamonaviy modellar yetishmasligi sababli, ushbu eski samolyotlarning xizmat muddati bir necha bor uzaytirilgan. Ammo ko‘pchilik mutaxassislar bu kabi texnikalar muzey eksponatiga aylanishi kerak, deb hisoblaydi.
Halokat sabablari bo‘yicha tergov davom etmoqda. Shu bilan birga, samolyotning yoshi, texnik holati va xavfsizlik choralariga oid savollar jamoatchilik orasida muhokama qilinmoqda.

В России самолет Ан-22 разбился во время испытательного полета
В российской военной авиации разбился один из редких самолетов — турбовинтовой военно-транспортный самолет Ан-22. Об этом сообщил Zamin.uz.
9 декабря самолет, вышедший из ремонта и выполнявший испытательный полет, разбился на территории Ивановской области. По информации Министерства обороны России, самолет упал в необитаемой местности.
После этого начались поисково-спасательные работы, выясняется судьба членов экипажа. Отмечается, что на борту самолета во время происшествия находились семь человек.
Самолет Ан-22 «Антей» считается одним из крупнейших и мощнейших турбовинтовых транспортных средств, произведенных в советское время. Его основная задача — перевозка тяжелых грузов на большие расстояния и посадка в сложных ландшафтах.
Первый полет этой модели состоялся в 1965 году. Самолет служит в военных и транспортных целях уже более 60 лет.
Однако длительная эксплуатация техники приводит к ее износу. Последний оставшийся Ан-22 также потерпел катастрофу во время испытательного полета после ремонта.
Подробности происшествия пока полностью не изучены. По данным издания «Коммерсант», самолет разлетелся в воздухе, а его обломки были найдены недалеко от деревни Иванково.
Эксперты рассматривают такие факторы, как технический износ, усталость металла или истечение ресурса агрегатов, в качестве основных причин. Самолет Ан-22 в свое время был крупнейшим военным транспортным средством в мире и занял особое место в истории авиации.
В настоящее время из-за нехватки современных моделей в российском военном парке срок службы этих старых самолетов неоднократно продлевался. Однако многие специалисты считают, что такая техника должна стать экспонатом музея.
Расследование причин катастрофы продолжается. В то же время вопросы о возрасте самолета, техническом состоянии и мерах безопасности обсуждаются в обществе.