Estoniya delegatsiyasining Tibet buddistlari yetakchisi – Dalay-lama huzuriga tashrifi kutilmagan mojaroga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Voqea Hindistonda sodir bo‘lgan bo‘lib, mahalliy aholi o‘rtasida keskin e’tirozlar uyg‘otgan. Õhtuleht nashri xabariga ko‘ra, mojaro delegatsiya a’zolari Dalay-lama bilan uchrashuvdan oldin belgilangan qoidalarga rioya qilmaganidan boshlangan.
Safar oldidan delegatsiya vakillari spirtli ichimlik iste’mol qilmaslik kabi talablar haqida ogohlantirilgan edi. Ammo ayrim delegatsiya a’zolari bu qoidalarga amal qilmagan.
Xususan, “Estoniya 200” partiyasi vakillari Yuk-u-Kalle Rayda, Marek Reynaas va Estoniya Ichki ishlar vazirligi maslahatchisi Kadri Napritson-Akune belgilangan qoidalarga e’tiborsiz bo‘lgan. Ularning bu harakati atrofdagilar e’tiborini tortib, jamoatchilikning keskin munosabatiga sabab bo‘lgan.
Hindistonlik ziyoratchilar delegatsiya a’zolariga ochiqcha tanbeh berishgan, bu esa vaziyatni yanada murakkablashtirgan. Delegatsiya a’zolarining mast holatda bo‘lgani va uchrashuvning axloqiy jihatdan noqulay tus olgani ta’kidlanmoqda.
Keyinchalik Kadri Napritson-Akune ushbu voqeaga izoh berib, safar xarajatlarini shaxsiy mablag‘laridan qoplaganini va dam olish paytida ichimlik iste’mol qilishni muammo deb hisoblamasligini aytdi. Ammo bu bayonot jamoatchilikning salbiy munosabatini yumshata olmadi.
Ushbu hodisa Estoniya delegatsiyasi uchun jiddiy imijiy zarba bo‘lib, xalqaro maydonda odob-axloq va mahalliy qoidalarga rioya qilishning muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Ошибка делегации Эстонии вызвала конфликт в Индии
Визит делегации Эстонии к лидеру тибетских буддистов — Далай-ламе — стал причиной неожиданного конфликта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошёл в Индии и вызвал резкое недовольство среди местного населения. По информации издания Õhtuleht, конфликт начался из-за того, что члены делегации не соблюдали установленные правила перед встречей с Далай-ламой.
Перед поездкой представителей делегации предупреждали о требованиях, в том числе о запрете употребления алкогольных напитков. Однако некоторые члены делегации не придерживались этих правил.
В частности, представители партии «Эстония 200» Юк-у-Калле Райда, Марек Рейнаас и советник Министерства внутренних дел Эстонии Кадри Напритсон-Акуне игнорировали установленные правила. Их поведение привлекло внимание окружающих и вызвало резкую реакцию общественности.
Индийские паломники открыто сделали замечания членам делегации, что ещё больше усложнило ситуацию. Отмечается, что члены делегации находились в состоянии опьянения, и встреча приобрела морально неудобный характер.
Позже Кадри Напритсон-Акуне прокомментировала этот инцидент, заявив, что расходы на поездку она покрыла из личных средств и не считает употребление алкоголя во время отдыха проблемой. Однако это заявление не смягчило негативное отношение общественности.
Этот случай стал серьёзным ударом по имиджу делегации Эстонии и ещё раз подчеркнул важность соблюдения этикета и местных правил на международной арене.