Sidneyning Bondi-Bich hududida yahudiylarning bayram tadbiri vaqtida sodir bo‘lgan qurolli hujum Avstraliya va Isroil o‘rtasidagi munosabatlarni taranglashtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqeadan so‘ng, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanizini mamlakatda antisemitizmga qarshi yetarli choralar ko‘rmaganlikda tanqid qildi. Entoni Albanizi o‘z chiqishida millatni birlikka chaqirib, hukumat antisemitizm va zo‘ravonlikka qarshi zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanini ta’kidladi.
U hukumat nafratga asoslangan chiqishlar va zo‘ravonlikka qarshi qattiq qonunlar qabul qilgani, yahudiy jamoasi xavfsizligini ta’minlash uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratishni rejalashtirayotganini aytdi. Shuningdek, qurolga oid qonunlarni kuchaytirish masalasi ham muhokamada ekanini ma’lum qildi.
Yahudiy jamoasi vakillari esa oldingi antisemitizm hodisalari kuchayganini qayd etib, hukumatdan yanada qat’iy choralar ko‘rishni talab qildi. Muxolifat esa hukumatni antisemitizmga qarshi yetarlicha faoliyat olib bormaganlikda tanqid qilib, tavsiyalarni to‘liq amalga oshirishni so‘radi.
Ushbu hodisa Avstraliyada irqiy va diniy nafratga qarshi kurash, so‘z erkinligi va xavfsizlik masalalarini yana bir bor dolzarb mavzuga aylantirdi. Hukumat mazkur hujum tafsilotlarini sinchiklab o‘rganib, kelgusida bunday voqealarning oldini olish uchun aniq choralar ko‘rishini bildirdi.

Атака в Бонди-Бич: антисемитизм в Австралии на обсуждении
Вооружённое нападение во время еврейского праздничного мероприятия в районе Бонди-Бич в Сиднее обострило отношения между Австралией и Израилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
После этого инцидента премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху раскритиковал премьер-министра Австралии Энтони Албаниcа за недостаточные меры по борьбе с антисемитизмом в стране. Энтони Албаниc в своём выступлении призвал нацию к единству и подчеркнул готовность правительства принять необходимые меры против антисемитизма и насилия.
Он сообщил, что правительство приняло строгие законы против разжигания ненависти и насилия, а также планирует выделить дополнительные средства для обеспечения безопасности еврейской общины. Кроме того, обсуждается ужесточение законодательства, касающегося оружия.
Представители еврейской общины отметили рост случаев антисемитизма и потребовали от правительства принять более решительные меры. Оппозиция критиковала правительство за недостаточную активность в борьбе с антисемитизмом и призвала полностью реализовать предложенные рекомендации.
Этот инцидент вновь поднял в Австралии актуальные вопросы борьбы с расовой и религиозной ненавистью, свободы слова и безопасности. Правительство заявило, что тщательно изучит детали нападения и примет конкретные меры для предотвращения подобных событий в будущем.