Folbinga ishonib, 43 ming dollar yo‘qotdi
Bishkek shahrida yashovchi bir ayol o‘z biznesini rivojlantirish maqsadida folbinning so‘zlariga ishonib, 43 ming AQSH dollarini yo‘qotdi. Bu haqda Caravan info xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, O.G. ismli fuqaro may oyidan oktabr oyining oxirigacha o‘zini folbin deb tanishtirgan ayol qurboni bo‘lgan.
Folbin unga “biznesingizga omad keltiraman” deya turli marosimlar o‘tkazishni taklif qilgan. U pullarni qabristonga ko‘mishni, ip, igna va boshqa “sehrli buyumlar”dan foydalanishni talab qilgan.
Natijada, ishonchni suiiste’mol qilgan folbin katta miqdordagi mablag‘ni qo‘lga kiritgan va yashiringan. Bishkek shahri Birinchi may tumani ichki ishlar bo‘limi xodimlari 2000 yilda tug‘ilgan M.K.
ismli ayolni qo‘lga olishga muvaffaq bo‘lishdi. Hozirda u vaqtinchalik saqlash izolyatoriga joylashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Qirg‘iziston Jinoyat kodeksining 209-moddasi — firibgarlik bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.

Поверив в гадание на картах, потерял 43 тысячи долларов
Жительница Бишкека, желая развить свой бизнес, поверила словам гадалки и потеряла 43 тысячи долларов США. Об этом сообщает Caravan info.
По данным, гражданка по имени О.Г. стала жертвой женщины, представившейся гадалкой, с мая по конец октября.
Гадалка предложила провести различные обряды, чтобы «принести удачу в бизнес». Она требовала похоронить деньги на кладбище, использовать нитки, иглы и другие «волшебные предметы».
В результате, злоупотребив доверием, гадалка получила крупную сумму денег и скрылась. Сотрудники отдела внутренних дел Первомайского района города Бишкека смогли задержать женщину по имени М.К., 2000 года рождения.
В настоящее время она помещена в изолятор временного содержания.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 209 Уголовного кодекса Кыргызстана — мошенничество. Ведется следствие.
Вывод таков: вера в «волшебство» приводит к большим ошибкам. Нужно полагаться не на удачу, а на разум и бдительность.