Bondi-Bichdagi qurolli hujum: 16 kishi halok bo‘ldi
Politsiya bergan ma’lumotga ko‘ra, hujumni ota va o‘g‘il amalga oshirgan. Ushbu fojea natijasida 15 kishi halok bo‘lgan, ulardan biri hujumchilar tomonidan o‘ldirilgan.
Shu tariqa, qurbonlar soni 16 nafarga yetdi. Halok bo‘lganlar orasida bolalar ham borligi qayd etildi.
Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanizi ushbu voqeani og‘ir fojea deb atab, hukumat qurolli zo‘ravonliklarning oldini olish uchun chora-tadbirlarni kuchaytirishga qaror qilganini ma’lum qildi. Yangi rejalar doirasida qurolga egalik qilish tartibi yanada qat’iylashtiriladi.
Xususan, qurol litsenziyasining amal qilish muddatini qisqartirish va bir kishiga ruxsat etilgan qurollar sonini cheklash rejalashtirilmoqda. Ushbu choralar mamlakatda xavfsizlikni oshirishga qaratilgan.
Politsiya hujumchilardan biri bir necha yildan beri qonuniy qurol litsenziyasiga ega bo‘lganini tasdiqladi. Bu esa mavjud tartib-qoidalar yetarlimi, degan savollarni keltirib chiqardi.
Hozirda hujumning sabablari va voqea tafsilotlari to‘liq o‘rganilmoqda. Hujumdan so‘ng Bondi-Bich hududida halok bo‘lganlarni xotirlash maqsadida gullar qo‘yildi.
Hududda xavfsizlik choralari kuchaytirildi. Hukumat va jamoatchilik bu kabi fojealarning oldini olish muhimligini ta’kidlab, jabrlangan oilalarga chuqur hamdardlik bildirdi.

Вооружённое нападение в Бонди-Бич: погибло 16 человек
Вооружённое нападение, произошедшее во время праздничного мероприятия в районе Бонди-Бич недалеко от Сиднея, потрясло всю Австралию. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации полиции, нападение совершили отец и сын. В результате этой трагедии погибло 15 человек, один из которых был убит нападавшими.
Таким образом, число жертв достигло 16 человек. Отмечается, что среди погибших есть дети.
Премьер-министр Австралии Энтони Албаниc назвал это событие тяжёлой трагедией и сообщил, что правительство решило усилить меры по предотвращению вооружённого насилия. В рамках новых планов порядок владения оружием будет ужесточён.
В частности, планируется сократить срок действия лицензий на оружие и ограничить количество оружия, разрешённого одному человеку. Эти меры направлены на повышение безопасности в стране.
Полиция подтвердила, что один из нападавших имел законную лицензию на оружие в течение нескольких лет. Это вызвало вопросы о достаточности существующих правил.
В настоящее время причины нападения и детали происшествия полностью изучаются. После нападения в районе Бонди-Бич были возложены цветы в память о погибших.
В районе усилены меры безопасности. Правительство и общественность подчеркнули важность предотвращения подобных трагедий и выразили глубокие соболезнования пострадавшим семьям.