Germaniya va Ukraina mudofaa hamkorligini kengaytiradi
Germaniya hukumati Ukraina bilan mudofaa sanoati sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirayotganini rasman ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Berlin harbiy mahsulotlarni birgalikda loyihalash, ishlab chiqarish va ishlab chiqarish hajmini oshirishni ko‘zlamoqda. Shuningdek, Ukraina ushbu mahsulotlar bo‘yicha Yevropa bozoriga chuqurroq integratsiya qilinishida yordam berish rejalashtirilgan.
Ushbu maqsadlar Germaniya tomonidan ishlab chiqilgan 10 banddan iborat dasturda aks etgan. Mazkur dastur 15-dekabr kuni Germaniya–Ukraina iqtisodiy forumida taqdim etildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, reja barcha tegishli vazirlik va davlat idoralari bilan kelishilgan holda ishlab chiqilgan. Unda Germaniya va Yevropa Ittifoqi davlatlarining Ukraina uchun harbiy mahsulotlarni birgalikda xarid qilishdagi ishtiroki kengaytirilishi masalasiga alohida e’tibor qaratilgan.
Rejada Germaniya hududida Ukraina Qurolli kuchlari ehtiyojlari uchun jangovar dronlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalasi ham ko‘zda tutilgan. Bu borada ukrain dron ishlab chiqaruvchisi Frontline Robotics va Germaniyaning Quantum Systems kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik kelishuvi imzolangan.
Ushbu hamkorlik Ukraina armiyasini zamonaviy texnologiyalar bilan ta’minlashda muhim qadam sifatida baholanmoqda. Bundan tashqari, Germaniya Ukrainaga qurol-yarog‘ ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Berlin shahrida Ukraine Freedom House markazini tashkil etishni rejalashtirgan.
Ushbu markaz ishlab chiqaruvchilar, investorlar va davlat tuzilmalari o‘rtasidagi muloqotni osonlashtirishi kutilmoqda. Germaniya, shuningdek, Ukraina mudofaa sektoriga kiritiladigan investitsiyalar uchun moliyaviy kafolatlar berish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Iqtisodiy infratuzilmani josuslik, diversiya va tashqi tahdidlardan himoya qilishda ham yaqin hamkorlik rejalashtirilgan. Rejada harbiy texnika va qurol-yarog‘ xaridida shaffoflikni ta’minlash va korrupsiyaga qarshi qat’iy choralar ko‘rish bo‘yicha kelishuvlar ham mavjud.
Xulosa qilib aytganda, Germaniyaning ushbu 10 bandli dasturi nafaqat siyosiy, balki texnologik va sanoat sohalarida ham Germaniya–Ukraina hamkorligini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan. Bu hamkorlik Yevropa xavfsizlik tizimi uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.

Германия и Украина расширяют сотрудничество в области обороны
Правительство Германии официально объявило о планах расширить сотрудничество с Украиной в сфере оборонной промышленности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Берлин намерен совместно проектировать, производить военную продукцию и увеличивать объемы производства. Также планируется помочь Украине в более глубокой интеграции этих продуктов на европейский рынок.
Эти цели отражены в разработанной Германией программе из 10 пунктов. Данная программа была представлена 15 декабря на германо-украинском экономическом форуме.
По официальным данным, план разработан с согласованием всех соответствующих министерств и государственных органов. В нем особое внимание уделено расширению участия Германии и стран Европейского Союза в совместных закупках военной продукции для Украины.
В плане также предусмотрено налаживание производства боевых дронов для нужд Вооруженных сил Украины на территории Германии. В этой области подписано соглашение о сотрудничестве между украинским производителем дронов Frontline Robotics и немецкой компанией Quantum Systems.
Это сотрудничество оценивается как важный шаг в обеспечении украинской армии современными технологиями. Кроме того, Германия планирует создать в Берлине центр Ukraine Freedom House с целью системного сотрудничества между производителями вооружений.
Ожидается, что этот центр упростит диалог между производителями, инвесторами и государственными структурами. Германия также рассматривает возможность предоставления финансовых гарантий для инвестиций в украинский оборонный сектор.
Планируется тесное сотрудничество по защите экономической инфраструктуры от шпионажа, диверсий и внешних угроз. В программе также предусмотрены договоренности по обеспечению прозрачности при закупках военной техники и вооружений, а также строгие меры против коррупции.
В заключение, данная программа из 10 пунктов Германии направлена не только на политическое, но и на технологическое и промышленное развитие сотрудничества между Германией и Украиной на новом уровне. Это сотрудничество может иметь важное значение для системы безопасности Европы.