AQSH Prezidenti Donald Tramp mamlakat hududiga kirish taqiqlangan davlatlar ro‘yxatini sezilarli darajada kengaytirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy tomonidan e’lon qilingan rasmiy hujjatga ko‘ra, ushbu cheklovlar 2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradi va 20 ta davlat hamda hududni qamrab oladi. Bu qaror natijasida taqiq qo‘llanayotgan davlatlar soni ikki baravarga ortdi.
Yangi farmonga binoan, quyidagi davlatlarning fuqarolari AQSHga mutlaqo kira olmaydi: Burkina-Faso, Laos, Mali, Niger, Suriya, Serra-Leone va Janubiy Sudan. Shuningdek, Falastin milliy ma’muriyati tomonidan berilgan yo‘l hujjatlari (pasportlari) egalariga ham AQSHga kirish taqiqlanadi.
Bundan tashqari, ayrim davlatlarga nisbatan qisman cheklovlar joriy etildi. Bu davlatlar qatoriga Angola, Antigua va Barbuda, Benin, Gabon, Gambiya, Dominikan Respublikasi, Zambiya, Zimbabve, Kot-d’Ivuar, Malavi, Mavritaniya, Nigeriya, Senegal, Tanzaniya va Tonga kiradi.
Ushbu cheklovlar xavfsizlik talablari va shaxsni tekshirish jarayonlaridagi muammolar sababli kiritilgan. Turkmaniston fuqarolari uchun esa ayrim imtiyozlar berildi.
Xususan, noimmigratsion vizalar bo‘yicha cheklovlar bekor qilindi, ammo immigratsion vizalar berilishi vaqtincha to‘xtatilganicha qoladi. Bu qaror Turkmanistonning AQSH bilan shaxsni aniqlash tizimlarini takomillashtirish borasidagi hamkorligi natijasi sifatida qabul qilindi.
Donald Tramp o‘zining avvalgi prezidentlik davrida ham Kuba, Eron, Liviya, Shimoliy Koreya, Somali va Yaman kabi davlatlarga taqiq qo‘ygan edi. Uning o‘rniga kelgan Jo Bayden ushbu qarorlarni bekor qilgan bo‘lsa-da, Tramp 2025 yilda hokimiyatga qaytgach, cheklovlarni qayta tikladi.
Unga ko‘ra, o‘sha paytda Afg‘oniston, Hayiti, Myanma va Kongo kabi davlatlar ham ro‘yxatga kiritilgan edi. Tramp o‘z bayonotida ushbu choralar terrorizmga qarshi kurashda samarali ekanini ta’kidlab, AQSH hududiga radikal guruhlar vakillarining kirishini qat’iyan oldini olish niyatida ekanini bildirdi.

Трамп запретил въезд в США гражданам 20 стран
Президент США Дональд Трамп значительно расширил список стран, гражданам которых запрещён въезд на территорию страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальному документу, опубликованному Белым домом, эти ограничения вступят в силу с 1 января 2026 года и охватят 20 стран и территорий. В результате этого решения количество стран с запретом увеличилось вдвое.
В соответствии с новым указом, граждане следующих стран полностью не смогут въехать в США: Буркина-Фасо, Лаос, Мали, Нигер, Сирия, Сьерра-Леоне и Южный Судан. Также въезд в США запрещён обладателям проездных документов (паспортов), выданных Палестинской национальной администрацией.
Кроме того, введены частичные ограничения в отношении некоторых стран. К ним относятся Ангола, Антигуа и Барбуда, Бенин, Габон, Гамбия, Доминиканская Республика, Замбия, Зимбабве, Кот-д’Ивуар, Малави, Мавритания, Нигерия, Сенегал, Танзания и Тонга.
Эти ограничения введены из-за требований безопасности и проблем в процессе проверки личности. Для граждан Туркменистана предоставлены некоторые льготы.
В частности, ограничения на неиммиграционные визы были сняты, однако выдача иммиграционных виз остаётся временно приостановленной. Это решение принято в результате сотрудничества Туркменистана с США по совершенствованию систем идентификации личности.
Дональд Трамп в период своего предыдущего президентства также вводил запреты в отношении таких стран, как Куба, Иран, Ливия, Северная Корея, Сомали и Йемен. Хотя его преемник Джо Байден отменил эти решения, Трамп после возвращения к власти в 2025 году восстановил ограничения.
По его указу в список также были включены такие страны, как Афганистан, Гаити, Мьянма и Конго. В своём заявлении Трамп подчеркнул, что эти меры эффективны в борьбе с терроризмом и он намерен категорически предотвратить въезд представителей радикальных групп на территорию США.