Suriya sobiq prezidenti Bashar Asad oxirgi bir yil davomida Moskvada yashayotgani va bu yerda yana tibbiyot sohasiga qaytgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Britaniyaning The Guardian nashri Rossiya va Suriyadagi manbalarga asoslanib, Asad hozirda oftalmologiya bo‘yicha mashg‘ulotlarda ishtirok etayotganini ma’lum qilgan. Bu faoliyatni u moliyaviy muammolar emas, balki shaxsiy qiziqishi sabab davom ettirmoqda.
Asad oilasiga yaqin bo‘lgan manbalarning aytishicha, Bashar Asad urushdan avval Damashqda ko‘z kasalliklari bo‘yicha shifokor sifatida faoliyat yuritgan. U tibbiyotdan butunlay voz kechmagan va bu sohani o‘zining haqiqiy qiziqish sohasi deb biladi.
Shuningdek, Asad rus tilini chuqur o‘rganishga ham jiddiy kirishgani aytilmoqda. Nashrning ta’kidlashicha, Asadlar oilasi moddiy jihatdan barqaror bo‘lsa-da, Bashar Asad o‘zi deyarli to‘liq izolyatsiyada yashamoqda.
U Rossiya va Suriya elitalari bilan erkin muloqot qilish imkoniyatiga ega emas. U bilan faqat bir nechta yaqin shaxslar, jumladan, sobiq vazir Mansur Azzam va sobiq iqtisodiy maslahatchi Yassar Ibrohim aloqada.
The Guardian’ga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin endi Bashar Asadni siyosiy jihatdan muhim shaxs sifatida ko‘rmaydi. Moskvada unga nufuzli arbob sifatida e’tibor berilmaydi, hatto rasmiy tadbirlarga ham taklif qilinmaydi.
Oxirgi oylarda Asad oilasi jamoatchilik oldida juda kam ko‘rinmoqda. Faqat bu yil yozda Asadning qizi Zeynning Moskva davlat xalqaro munosabatlar institutini tamomlagani munosabati bilan oila bir marotaba omma oldida paydo bo‘lgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Asadning farzandlari tez-tez Birlashgan Arab Amirliklariga borib turishadi. Avvaliga oila BAAga doimiy ko‘chib o‘tishni rejalashtirgan, biroq siyosiy noqulayliklar tufayli bu rejadan voz kechgan.
Shuningdek, Bashar Asad Moskvaga kelgan dastlabki davrda rafiqasi Asmaning leykemiya kasalligiga qarshi davolanishiga e’tibor qaratgan. Eksperimental terapiya natijasida Asma o‘zini yaxshiroq his qila boshlagan.
Hozirda Bashar Asad Suriyadagi vaziyat bo‘yicha o‘z qarashlarini ommaviy axborot vositalarida bayon etishni rejalashtirmoqda. U Rossiyaning RT kanali va ayrim xorijiy podkastlar uchun intervyular berishni mo‘ljallagan, biroq bu reja Rossiya hukumatining ruxsatiga bog‘liq.

Башар Асад живет в Москве и вернулся к медицине
Появились сообщения о том, что бывший президент Сирии Башар Асад в течение последнего года живёт в Москве и вновь занимается медициной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Британское издание The Guardian, ссылаясь на источники в России и Сирии, сообщило, что Асад сейчас участвует в занятиях по офтальмологии. Он продолжает эту деятельность не из-за финансовых проблем, а из личного интереса.
По словам источников, близких к семье Асада, Башар Асад до войны работал в Дамаске врачом-офтальмологом. Он не отказался полностью от медицины и считает эту сферу своей истинной страстью.
Также сообщается, что Асад серьёзно занялся глубоким изучением русского языка. По данным издания, несмотря на финансовую стабильность семьи Асадов, Башар Асад живёт практически в полной изоляции.
Он не имеет возможности свободно общаться с элитами России и Сирии. С ним поддерживают связь лишь несколько близких лиц, в том числе бывший министр Мансур Аззам и бывший экономический советник Яссар Ибрагим.
По информации The Guardian, президент России Владимир Путин больше не рассматривает Башара Асада как политически значимую фигуру. В Москве ему не уделяют внимания как влиятельному деятелю, и даже не приглашают на официальные мероприятия.
В последние месяцы семья Асада очень редко появляется на публике. Лишь этим летом семья появилась на публике один раз по случаю окончания дочерью Асада Зейн Московского государственного института международных отношений.
Известно, что дети Асада часто ездят в Объединённые Арабские Эмираты. Изначально семья планировала постоянно переехать в ОАЭ, но отказалась от этого плана из-за политических неудобств.
Также в первые дни пребывания в Москве Башар Асад уделял внимание лечению лейкемии своей жены Асмы. В результате экспериментальной терапии Асма начала чувствовать себя лучше.
В настоящее время Башар Асад планирует публично высказывать свои взгляды по ситуации в Сирии через СМИ. Он намерен давать интервью российскому каналу RT и некоторым зарубежным подкастам, однако этот план зависит от разрешения российского правительства.