Putin: Rossiya "tarixiy yerlarini" jang bilan qaytarishi mumkin
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Mudofaa vazirligi kengaytirilgan yig‘ilishida Ukrainaga nisbatan qat’iy bayonot bilan chiqish qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot haqidagi xabarni Britaniyaning "The Daily Express" nashri e’lon qildi. Xabarda aytilishicha, Putin Kiyev hududiy masalalar bo‘yicha mazmunli muzokaralarga tayyor bo‘lmasa, Rossiya jang maydonida o‘zining "tarixiy yerlarini ozod qilish"ga majbur bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan.
Nashr bu bayonotni Ukraina uchun jiddiy ogohlantirish sifatida baholadi. Yig‘ilish davomida Putin Moskva mojaroni avvalo diplomatik yo‘l bilan hal qilish tarafdori ekanini qayd etdi.
Biroq, u Kiyev va G‘arb davlatlari mohiyatli muzokaralardan voz kechsa, Rossiya o‘z maqsadlariga harbiy yo‘l orqali erishishda davom etishini ma’lum qildi. Shuningdek, Rossiya rahbari Qurolli kuchlarining hozirda rivojlanish va kuchayish jarayonida ekanini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, Ukraina armiyasi tanazzulga yuz tutgan, ommaviy tark etish va qochqinlik holatlari kuzatilmoqda. Putinning ushbu bayonoti mintaqadagi vaziyat tobora keskinlashayotganidan dalolat bermoqda.

Путин: Россия может вернуть свои "исторические земли" с помощью войны
Президент России Владимир Путин выступил с жёстким заявлением в адрес Украины на расширенном заседании Министерства обороны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщение об этом заявлении опубликовало британское издание "The Daily Express". В сообщении говорится, что Путин подчеркнул: если Киев не будет готов к содержательным переговорам по территориальным вопросам, Россия может быть вынуждена "освободить свои исторические земли" на поле боя.
Издание оценило это заявление как серьёзное предупреждение для Украины. Во время заседания Путин отметил, что Москва в первую очередь выступает за разрешение конфликта дипломатическим путём.
Однако он заявил, что если Киев и западные страны откажутся от серьёзных переговоров, Россия продолжит достигать своих целей военным путём. Также российский лидер подчеркнул, что Вооружённые силы страны сейчас находятся в процессе развития и укрепления.
По его словам, армия Украины переживает упадок, наблюдаются массовые дезертирства и бегство. Заявление Путина свидетельствует о том, что ситуация в регионе становится всё более напряжённой.