Viktor Orban: Ukraina qulashidan Vengriya zarar ko‘radi
Vengriya bosh vaziri Viktor Orban Ukraina atrofidagi vaziyat bo‘yicha keskin bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z so‘zida, agar Ukraina davlat sifatida zaiflashsa yoki butunlay qulasa, bu holat nafaqat mintaqaga, balki to‘g‘ridan to‘g‘ri Vengriya manfaatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi. Orbanning fikriga ko‘ra, urush Ukrainani mustahkamlamayapti, aksincha, iqtisodiy, ijtimoiy va infratuzilmaviy jihatdan zaiflashtirmoqda.
Shu sababdan, Vengriya uchun eng maqbul yo‘l qo‘shni davlatda barqarorlikni saqlab qolish bo‘ladi. U shunday dedi: “Agar Ukraina qulasa, bu Vengriya uchun katta falokat bo‘ladi.
Shu sababli, bunga yo‘l qo‘ymaslik bizning milliy manfaatlarimizga mos keladi. Urush hech qachon davlatni kuchaytirmaydi, u faqat vayron qiladi.” Shuningdek, bosh vazir Vengriya bugungi kunda Ukrainaga amaliy yordam ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, Ukraina iste’mol qilayotgan elektr energiyasining qariyb 44 foizi Vengriya hissasiga to‘g‘ri keladi. Bundan tashqari, Ukraina gaz importining 58 foizi ham aynan Vengriya orqali ta’minlanmoqda.
Orbanning bu bayonoti Yevropa siyosiy doiralarida turli munozaralarga sabab bo‘ldi. Ayrimlar uning pozitsiyasini pragmatik yondashuv sifatida baholashsa, boshqalar buni geosiyosiy manfaatlarga asoslangan harakat deb atamoqda.
Ammo bir narsa aniq: Vengriya Ukraina taqdiriga befarq emas va o‘z manfaatlarini himoya qilishdan tortinmayapti.

Виктор Орбан: Венгрия пострадает от падения Украины
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан сделал резкое заявление по ситуации вокруг Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что если Украина ослабнет как государство или полностью рухнет, это негативно скажется не только на регионе, но и напрямую затронет интересы Венгрии. По мнению Орбана, война не укрепляет Украину, а наоборот, ослабляет её в экономическом, социальном и инфраструктурном плане.
Поэтому для Венгрии наилучшим вариантом будет сохранение стабильности в соседнем государстве. Он сказал: «Если Украина рухнет, это будет большой катастрофой для Венгрии.
Поэтому не допустить этого соответствует нашим национальным интересам. Война никогда не укрепляет государство, она только разрушает.» Также премьер-министр отметил, что Венгрия сегодня оказывает практическую помощь Украине.
По его словам, около 44 процентов потребляемой Украиной электроэнергии приходится на долю Венгрии. Кроме того, 58 процентов импорта газа в Украину обеспечивается именно через Венгрию.
Это заявление Орбана вызвало различные дискуссии в европейских политических кругах. Некоторые оценивают его позицию как прагматичный подход, другие называют это действием, основанным на геополитических интересах.