Turkiyaning markaziy qishloq xo‘jaligi hududlarida, ayniqsa Konya viloyatining Karapinar tumanida yer chuqurliklarining ko‘payishi kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat qurg‘oqchilik va yer osti suvlarining kamayishi bilan bog‘liq bo‘lib, qishloq xo‘jaligi faoliyatiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Mazkur chuqurlar asosan makkajo‘xori, bug‘doy va shakarqamish kabi ekinlar yetishtiriladigan maydonlarda yuzaga kelgan.
Tog‘li hududlardagi eski chuqurlar esa deyarli qurib qolgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yer osti suvlarining yillik pasayishi 4–5 metrni tashkil etmoqda.
Bu holat dehqonlar uchun katta xavf tug‘dirib, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Konya Texnika Universiteti geologiya professori Fetullah Arikning ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda chuqurlar soni sezilarli darajada oshib, hozirda 700 ga yaqinlashgan.
Mahalliy aholining aytishicha, yangi quduqlar qazilishi, ayniqsa litsenziyasiz quduqlar, muammoni yanada chuqurlashtirmoqda. Mazkur hududda yangi chuqurliklarning paydo bo‘lishi nafaqat qishloq xo‘jaligiga, balki odamlar hayoti va mulk xavfsizligiga ham tahdid solmoqda.

В полях Коньи растет опасность провалов грунта
В центральных сельскохозяйственных регионах Турции, особенно в районе Карапынар провинции Конья, наблюдается увеличение количества провалов почвы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация связана с засухой и уменьшением подземных вод, что серьезно влияет на сельскохозяйственную деятельность. Эти провалы в основном образовались на полях, где выращивают кукурузу, пшеницу и сахарный тростник.
Старые провалы в горных районах практически высохли. По словам специалистов, ежегодное снижение уровня подземных вод составляет 4–5 метров.
Это создает большую опасность для фермеров и негативно сказывается на сельскохозяйственном производстве. По данным профессора геологии Технического университета Коньи Фетуллаха Арика, за последние годы количество провалов значительно увеличилось и сейчас приближается к 700.
Местные жители отмечают, что бурение новых колодцев, особенно без лицензии, усугубляет проблему. Появление новых провалов в этом районе представляет угрозу не только для сельского хозяйства, но и для жизни и безопасности имущества людей.