Rossiya va AQSh muzokaralarida sekin siljish kuzatilmoqda
Rossiya Ukraina atrofidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralarda sekin, ammo barqaror oldinga siljish kuzatilayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova bayonot berdi. Mariya Zaxarovaning ta’kidlashicha, muzokaralar asosan AQSh bilan olib borilmoqda.
Jarayon murakkab va qiyin kechayotgan bo‘lsa-da, tomonlar o‘zaro muloqotni davom ettirishmoqda. Rossiya tomoni bu jarayon orqali kelishuvga erishish imkoniyati mavjudligini ta’kidlamoqda.
Shu bilan birga, Zaxarova ayrim G‘arbiy Yevropa davlatlari muzokaralar jarayoniga to‘sqinlik qilayotganini qayd etdi. U bu kabi harakatlar tinchlikka erishish uchun olib borilayotgan sa’y-harakatlarga zarar yetkazayotganini alohida ta’kidladi.

Россия и США наблюдается медленное продвижение в переговорах
Россия сообщила о медленном, но устойчивом продвижении в переговорах по мирному урегулированию ситуации вокруг Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявила представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова. По её словам, переговоры ведутся в основном с США.
Хотя процесс сложный и трудный, стороны продолжают диалог. Российская сторона подчёркивает, что существует возможность достичь соглашения в ходе этого процесса.
Вместе с тем Захарова отметила, что некоторые страны Западной Европы мешают процессу переговоров. Она особо подчеркнула, что такие действия наносят ущерб усилиям, направленным на достижение мира.
Официальные представители России заявили, что выступают за разрешение конфликта без применения силы, с помощью политических и дипломатических средств. Они надеются на продолжение мирных переговоров.