Afg‘oniston ayollar uchun eng yomon mamlakat deb topildi
Jorjtaun universiteti (AQSh) tadqiqotchilari tomonidan 188 ta davlatda ayollarning ijtimoiy ahvoli o‘rganilib, Afg‘oniston ayollar uchun dunyodagi eng yomon mamlakat deb topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Hasht e Subh Daily” nashri xabar berdi. 2025 yil 31 dekabrdagi tadqiqot hisobotida ayollar xavfsizligi va huquqlari bo‘yicha eng past ko‘rsatkichlar Afg‘onistonda qayd etilgan.
Ushbu davlatdan keyingi o‘rinlarda Yaman, Sudan, Gaiti va Burundi joylashgan. Afg‘onistonda ayollarning ijtimoiy holati inklyuzivlik, adolat va xavfsizlik mezonlari asosida baholangan.
Ayollar xavfsizligi va ularga nisbatan munosabat boshqa davlatlarga nisbatan ancha yomon ahvolda bo‘lib, ular jamiyatning eng zaif qatlamiga kiritilgan. Afg‘onistonda ayollar ta’lim olish va ishlash huquqidan ko‘p hollarda mahrum etilgan.
Bu holat ularning asosiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini cheklab, insonparvarlik yordamlari yetkazib berilishini ham qiyinlashtiradi. Natijada, Afg‘oniston BMTning gender rivojlanish indeksida Yamandan keyingi eng past o‘rinni egallagan.
Shuningdek, Afg‘oniston ko‘chalarida ayollar xavfsizligi ta’minlanmagan. Tolibon muvaqqat hukumati ayollarning jamoat joylaridagi harakatlarini qat’iy nazorat qilmoqda.
Bu esa ayollarning erkin harakatlanishini cheklabgina qolmay, mamlakatdagi beqarorlik va tinchsizlik darajasini ham oshirmoqda.

Афганистан признан худшей страной для женщин
Исследователи из Университета Джорджтауна (США) изучили социальное положение женщин в 188 странах и признали Афганистан худшей страной в мире для женщин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание “Hasht e Subh Daily”. В исследовательском отчёте от 31 декабря 2025 года зафиксированы самые низкие показатели безопасности и прав женщин в Афганистане.
После этой страны следуют Йемен, Судан, Гаити и Бурунди. Социальное положение женщин в Афганистане оценивалось на основе критериев инклюзивности, справедливости и безопасности.
Безопасность женщин и отношение к ним значительно хуже, чем в других странах, они считаются самой уязвимой группой общества. В Афганистане женщины часто лишены права на образование и работу.
Это ограничивает их доступ к основным услугам и затрудняет предоставление гуманитарной помощи. В результате Афганистан занял второе с конца место в Индексе гендерного развития ООН после Йемена.
Кроме того, безопасность женщин на улицах Афганистана не обеспечена. Временное правительство Талибов строго контролирует передвижение женщин в общественных местах.
Это не только ограничивает свободу передвижения женщин, но и повышает уровень нестабильности и беспорядков в стране.