Kapalak no‘xati guli fermerlar daromad manbaiga aylandi
Hindistonning turli hududlarida ilgari oddiy o‘sadigan kapalak no‘xati guli bugungi kunda fermerlar uchun muhim daromad manbaiga aylanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘k rangli ushbu gul choy, tabiiy bo‘yoq va oziq-ovqat mahsulotlarida keng qo‘llanilmoqda. Assam shtatida yashovchi Nilam Brahma ham bu gulni yetishtirishni boshlagan va qisqa vaqt ichida daromad ko‘ra boshlagani haqida so‘zlamoqda.
So‘nggi yillarda dunyoda tabiiy rang beruvchi mahsulotlarga bo‘lgan talabning oshishi kapalak no‘xati guli yetishtirishga qiziqishni kuchaytirdi. AQShda bu gul oziq-ovqat qo‘shimchasi sifatida tasdiqlangan bo‘lsa-da, Yevropa va Buyuk Britaniyada hali to‘liq ruxsat berilmagan.
Biroq hind tadbirkorlari bu mahsulotning kelajagi borligiga ishonib, fermerlar bilan faol hamkorlikni rivojlantirmoqda. Hindistondagi ba’zi kompaniyalar fermerlarga urug‘, texnik maslahat va barqaror xarid shartnomalarini taklif qilmoqda.
Gulni to‘g‘ri yig‘ish va past haroratda quritish jarayonlari juda muhim bo‘lib, bu ishda asosan ayollar ishtirok etmoqda. Chunki nozik gullarni shikastlamaslik uchun katta e’tibor talab etiladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, kapalak no‘xati guli sog‘liq uchun ham foydali xususiyatlarga ega. Ayrim tadqiqotlar uning qondagi shakar miqdorini nazorat qilishga yordam berishi mumkinligini ko‘rsatgan.
Natijada, bu gul nafaqat fermerlar daromadini oshirmoqda, balki qishloq joylarda yangi hamkorlik va biznes tarmoqlarini shakllantirishga ham xizmat qilmoqda.

Цветок гороха бабочки стал источником дохода для фермеров
В различных регионах Индии ранее обычный цветок бабочки гороха сегодня становится важным источником дохода для фермеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот голубой цветок широко используется в чае, натуральных красках и пищевых продуктах. Нилам Брахма, проживающий в штате Ассам, также начал выращивать этот цветок и рассказывает, что вскоре начал получать доход.
В последние годы рост спроса на натуральные красители в мире усилил интерес к выращиванию цветка бабочки гороха. В США этот цветок одобрен как пищевая добавка, тогда как в Европе и Великобритании он пока не получил полного разрешения.
Тем не менее, индийские предприниматели, веря в перспективы этого продукта, активно развивают сотрудничество с фермерами. Некоторые компании в Индии предлагают фермерам семена, технические консультации и стабильные контракты на закупку.
Процессы правильного сбора цветов и сушки при низкой температуре очень важны, и в этой работе в основном участвуют женщины. Это связано с тем, что требуется большое внимание, чтобы не повредить нежные цветы.
По словам специалистов, цветок бабочки гороха также обладает полезными для здоровья свойствами. Некоторые исследования показали, что он может помочь контролировать уровень сахара в крови.
В результате этот цветок не только увеличивает доходы фермеров, но и способствует формированию новых партнерств и бизнес-сетей в сельских районах.