AQSh 75 mamlakat uchun immigratsion vizalarni to‘xtatdi
AQSh hukumati immigratsiya siyosatini qat’iylashtirish bo‘yicha yangi qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Donald Tramp ma’muriyati tomonidan 2026 yil 21 yanvardan boshlab dunyoning 75 ta davlatiga, jumladan O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolariga immigratsion vizalar berish vaqtincha to‘xtatildi. Bu qaror qachon bekor qilinishi hozircha noma’lum.
Mazkur cheklovlar ostiga Markaziy Osiyo davlatlari bilan bir qatorda Pokiston, Bangladesh, Rossiya, Belarus, Gruziya, Armaniston kabi mamlakatlar ham tushdi. Bundan tashqari, bir qator Afrika va Lotin Amerikasi davlatlari ham ro‘yxatda mavjud.
AQSh Davlat departamenti bunday qarorni bir nechta omillar bilan izohladi: muhojirlarning moliyaviy yordamga qaramlik xavfi, viza arizalarini yanada sinchkovlik bilan tekshirish zarurati va mamlakat xavfsizligini ta’minlash. Reuters axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, cheklovlar hatto vizasi tayyor bo‘lgan, biroq hali konsullikdan olib chiqilmagan shaxslarga ham tegishli.
Davlat departamenti xodimlariga bunday vizalarni ham rad etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Biroq bu cheklovlar sayyohlik va vaqtinchalik tashrif vizalariga taalluqli emas.
Buning asosiy sababi – AQShning 2026 yilgi Futbol bo‘yicha Jahon chempionati va 2028 yilgi Olimpiya o‘yinlariga mezbonlik qilishi bilan bog‘liq. Hukumat ushbu tadbirlarga keluvchi mehmonlar va sayyohlar oqimini saqlab qolishni maqsad qilgan.
Mutaxassislarning fikricha, bu qaror kelgusi bir yil ichida 315 mingga yaqin qonuniy muhojirning AQShga kirishini cheklaydi. Tramp ma’muriyati hukmronligi davomida 100 mingdan ortiq viza bekor qilinib, H-1B kabi yuqori malakali mutaxassislar uchun mo‘ljallangan vizalar bo‘yicha ham qo‘shimcha to‘siqlar joriy etilgan.
Savol tug‘iladi: AQShning bunday qat’iy cheklovlari noqonuniy migratsiyani kamaytiradimi yoki aksincha, odamlarni noqonuniy va xavfli yo‘llarni tanlashga majbur qiladimi? Bu borada turli fikrlar mavjud.

США приостановили выдачу иммиграционных виз для 75 стран
Правительство США приняло новое решение ужесточить иммиграционную политику. Об этом сообщает Zamin.uz.
Администрация Дональда Трампа с 21 января 2026 года временно приостановила выдачу иммиграционных виз гражданам 75 стран мира, включая Узбекистан и Казахстан. Когда это решение будет отменено, пока неизвестно.
Под эти ограничения попали страны Центральной Азии, а также Пакистан, Бангладеш, Россия, Беларусь, Грузия, Армения и другие. Кроме того, в списке присутствуют ряд стран Африки и Латинской Америки.
Государственный департамент США объяснил такое решение несколькими факторами: риск зависимости мигрантов от финансовой помощи, необходимость более тщательной проверки визовых заявлений и обеспечение безопасности страны. По данным информационного агентства Reuters, ограничения касаются даже тех лиц, у которых виза уже готова, но еще не получена в консульстве.
Сотрудникам Государственного департамента даны указания отказывать в выдаче таких виз. Однако эти ограничения не распространяются на туристические и временные визы для посещения.
Основная причина — проведение в США Чемпионата мира по футболу 2026 года и Олимпийских игр 2028 года. Правительство стремится сохранить поток гостей и туристов, приезжающих на эти мероприятия.
По мнению экспертов, это решение ограничит въезд в США около 315 тысяч легальных иммигрантов в течение следующего года. Во время правления администрации Трампа было отменено более 100 тысяч виз, а также введены дополнительные ограничения на визы для высококвалифицированных специалистов, такие как H-1B.
Возникает вопрос: снизят ли такие жесткие ограничения США незаконную миграцию или, наоборот, заставят людей выбирать нелегальные и опасные пути? Существуют разные мнения по этому поводу.