Ukrainada energiya inqirozi: import tezlashtiriladi
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy mamlakatda davom etayotgan energiya inqirozi sabab elektr energiyasi va zarur uskunalarni import qilish jarayonini tezlashtirishni buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina energiya tizimi Rossiya tomonidan amalga oshirilgan hujumlar oqibatida jiddiy zarar ko‘rgan, natijada elektr ta’minoti ehtiyojning faqat 60 foizini qoplamoqda. Sovuq ob-havo esa vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
Prezident Zelenskiy importni oshirish bo‘yicha qabul qilingan qarorlarni kechiktirmaslik kerakligini ta’kidladi. Energetika vazirligi bir qator hududlarda rejalashtirilgan elektr ta’minoti uzilishlari amalga oshirilayotganini ma’lum qildi.
Eng og‘ir holat poytaxt Kyiv va uning atrofida kuzatilmoqda. Kyivda aholiga uzoq muddat elektrsiz va isitish tizimisiz yashashga to‘g‘ri kelmoqda.
Hukumat rahbari va Naftogaz kompaniyasi qo‘shimcha gaz importi masalasini muhokama qilganini bildirdi, lekin import hajmi haqida aniq ma’lumot berilmadi. O‘tgan yilda Naftogaz 5,7 milliard kub metr gaz import qilgan edi.
Ukraina 2025 yil bahoridan beri gazni xorijdan import qilmoqda, chunki Rossiya dronlari va raketalari gaz inshootlariga ko‘p bor hujum qilgan. Naftogaz ma’lumotiga ko‘ra, bu hafta Rossiya gaz inshootlariga oltita hujum uyushtirgan.

Энергетический кризис в Украине: импорт ускоряется
Президент Украины Владимир Зеленский распорядился ускорить процесс импорта электроэнергии и необходимого оборудования из-за продолжающегося энергетического кризиса в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Энергетическая система Украины серьезно пострадала в результате атак России, в результате чего электроснабжение покрывает только 60 процентов потребностей. Холодная погода усугубляет ситуацию.
Президент Зеленский подчеркнул необходимость не откладывать принятые решения по увеличению импорта. Министерство энергетики сообщило о плановых отключениях электроэнергии в ряде регионов.
Самая тяжелая ситуация наблюдается в столице Киеве и его окрестностях. Жителям Киева приходится долгое время жить без электричества и отопления.
Глава правительства сообщил, что обсуждал вопрос дополнительного импорта газа с компанией Нафтогаз, однако точных данных о объеме импорта не предоставил. В прошлом году Нафтогаз импортировал 5,7 миллиарда кубометров газа.
Украина импортирует газ из-за рубежа с весны 2025 года, так как российские дроны и ракеты неоднократно атаковали газовые объекты. По данным Нафтогаза, на этой неделе Россия совершила шесть атак на газовые объекты.