Hisobotga ko‘ra, 2025-yilda dunyo milliarderlarining boyligi 16 foizga oshib, 18,3 trillion AQSH dollariga yetgan. Bu esa boylik tengsizligi masalasini yanada dolzarb qilib qo‘ydi.
Ma’lumotlarga qaraganda, 2025-yilda milliarderlar boyligi 2,5 trillion dollarga ko‘paygan. Bu raqam dunyo aholisining eng qashshoq 4,1 milliard qismiga tegishli jami boylik bilan deyarli teng.
Shu bilan birga, dunyo aholisining yarmiga yaqini qashshoqlikda yashashda davom etayotgani ham qayd etilgan. Oxfam tashkiloti boylik va siyosiy ta’sir o‘rtasidagi bog‘liqlikka alohida e’tibor qaratgan.
Hisobotda milliarderlarning oddiy fuqarolarga nisbatan siyosiy lavozimlarni egallash ehtimoli 4000 barobar yuqori ekani aytiladi. Bu esa qaror qabul qilish jarayonida boylikning ta’siri tobora kuchayib borayotganini ko‘rsatadi.
2025-yilda boylikning o‘sishiga bir qancha omillar, jumladan, AQSHda soliq va iqtisodiy siyosatdagi o‘zgarishlar hamda sun’iy intellekt sohasidagi aktivlar bahosining oshishi ta’sir qilgani qayd etilgan. Yevropa davlatlari, xususan, Germaniyada ham milliarderlarning soni va ularga tegishli boylik sezilarli darajada oshgan.
Germaniya dunyoda milliarderlar soni bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda bo‘lib, 2025-yilda ularning soni uchdan birga ko‘payib, 172 nafarga yetgan. Oxfam tashkiloti global tengsizlikni kamaytirish uchun boylikka nisbatan qat’iyroq soliq siyosatini joriy etish, milliy darajada tengsizlikni kamaytirish bo‘yicha reja ishlab chiqish va katta boylik egalarining siyosiy ta’sirini cheklash zarurligini ta’kidlamoqda.
Chunki tengsizlik uzoq davom etsa, bu nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy va siyosiy barqarorlikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu sababli, kelajakda asosiy savol shunday bo‘ladi: iqtisodiy o‘sishning foydasi kimga va qanday darajada yetib bormoqda?

Глобальное неравенство: богатство миллиардеров быстро растет
Ведущие экономические и политические деятели мира встретятся в Давосе с 19 по 23 января в рамках Всемирного экономического форума, а организация Oxfam в своем новом отчете подчеркнула углубление глобального неравенства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчету, к 2025 году богатство мировых миллиардеров увеличится на 16% и достигнет 18,3 триллиона долларов США. Это делает проблему неравенства в богатстве еще более актуальной.
По данным, к 2025 году богатство миллиардеров увеличится на 2,5 триллиона долларов. Эта сумма почти равна общему богатству беднейших 4,1 миллиарда человек населения планеты.
При этом отмечается, что почти половина населения мира продолжает жить в бедности. Организация Oxfam уделяет особое внимание связи между богатством и политическим влиянием.
В отчете говорится, что вероятность того, что миллиардеры займут политические должности по сравнению с обычными гражданами, в 4000 раз выше. Это свидетельствует о том, что влияние богатства на процесс принятия решений становится все сильнее.
В 2025 году на рост богатства повлияли несколько факторов, включая изменения в налоговой и экономической политике США, а также рост стоимости активов в сфере искусственного интеллекта. В европейских странах, особенно в Германии, также заметно увеличилось количество миллиардеров и принадлежащее им богатство.
Германия занимает четвертое место в мире по числу миллиардеров, и к 2025 году их количество увеличится на треть, достигнув 172 человек. Организация Oxfam подчеркивает необходимость введения более строгой налоговой политики в отношении богатства, разработки национальных планов по сокращению неравенства и ограничения политического влияния крупных состоятельных лиц для снижения глобального неравенства.
Потому что если неравенство будет продолжаться долго, это может негативно сказаться не только на экономической, но и на социальной и политической стабильности. Поэтому в будущем главный вопрос будет таким: кому и в какой степени достаются выгоды экономического роста?