Ispaniyada temir yo‘l halokati: uch kunlik motam e’lon qilindi
Ispaniya hukumati Andalusiya avtonom hududida sodir bo‘lgan og‘ir temir yo‘l halokatidan so‘ng mamlakat bo‘ylab uch kunlik motam e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror haqida qirollik hukumati raisi, Bosh vazir Pedro Sanches ma’lum qildi. Bosh vazirning so‘zlariga ko‘ra, motam 20-yanvar kuni yarim tunda boshlanib, 23-yanvar kuni yarim tungacha davom etadi.
U halokat sabablarini o‘rganishda to‘liq shaffoflik va ochiqlik ta’minlanishini va’da qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 18-yanvar kuni Ispaniyada ikkita tezyurar poyezd relsdan chiqib ketgan.
Ushbu fojia natijasida 40 kishi halok bo‘lgan, 150 dan ortiq odam jarohatlangan. Halokat Kordoba viloyatining Adamus shahri yaqinida, Madriddan taxminan 360 kilometr janubda sodir bo‘lgan.
Madriddan Uelvaga yo‘l olgan poyezdning 27 yoshli mashinisti ham vafot etgani tasdiqlandi. Ikki poyezdda jami 317 yo‘lovchi bo‘lgan.
Ularning aksariyati dam olish kunlaridan so‘ng Madridga yoki Madriddan qaytayotgan ispan fuqarolari ekani aytilmoqda. Yanvar oyi sayyohlik mavsumi bo‘lmagani sababli, yo‘lovchilar orasida qancha sayyoh borligi hozircha aniqlanmagan.

Железнодорожная катастрофа в Испании: объявлен трехдневный траур
Правительство Испании объявило трехдневный траур по всей стране после тяжелой железнодорожной катастрофы, произошедшей в автономном сообществе Андалусия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом решении сообщил глава королевского правительства, премьер-министр Педро Санчес. По словам премьер-министра, траур начнется в полночь 20 января и продлится до полуночи 23 января.
Он пообещал обеспечить полную прозрачность и открытость в расследовании причин катастрофы. По данным, 18 января в Испании сошли с рельсов два скоростных поезда.
В результате этой трагедии погибло 40 человек, более 150 получили ранения. Катастрофа произошла недалеко от города Адамус в провинции Кордова, примерно в 360 километрах к югу от Мадрида.
Подтверждено, что 27-летний машинист поезда, следовавшего из Мадрида в Уэльву, также погиб. В двух поездах находилось в общей сложности 317 пассажиров.
Сообщается, что большинство из них — испанские граждане, возвращающиеся в Мадрид или из Мадрида после выходных. Поскольку январь не является туристическим сезоном, пока не установлено, сколько среди пассажиров было туристов.