Ramzan Qodirov iste’fo so‘rashi haqida gapirib, keyin «uni noto‘g‘ri tushunishgani»ni aytdi
Ramzan Qodirov internetning o‘zbek foydalanuvchilari orasida juda mashhur shaxs. Shu bois uning atrofidagi navbatdagi voqeaga e’tibor qaratamiz. Bugun navbatdagi marta Qodirov ishdan ketarkan degan gap chiqdi. Farqi shundaki, bu gal shunchaki odatiy mish-mish emas, iste’fo haqida Qodirovning o‘zi gapirdi.
«Iste’fo so‘rayman»
Oldindan aytib qo‘yay, Ramzan Qodirov o‘z kanalida selfi video ikki milliondan ortiq o‘quvchilariga men iste’foga chiqyapman, deb aytgani yo‘q. Bunaqa demasa ham kerak. Lekin Qodirov chindan iste’foga chiqishni so‘ragani haqida gapirdi.
Oxirgi kunlarda Ramzan Qodirov haqida turli mish-mishlar tarqalgan, Rossiyadagi mustaqil nashrlar Checheniston rahbari kasalxonada tunab qolayotgani haqida yozgandi. Shu gaplar fonida Checheniston davlat nashrlarida Qodirovning gaplari e’lon qilindi. «Chechnya segodnya» nashrining yozishicha, «G‘alaba daraxti» aksiyasida qatnashgan Qodirov jurnalistlarning mish-mishlar haqidagi savoliga javob bergan.
«Men ham eshitdim, har xil gaplar yozishyapti. Qaytanga men vazifamdan ozod qilishlarini so‘rayman. Boshqa odamda boshqacha tashabbuslar, o‘z qarashi bo‘ladi. Umid qilaman, mening so‘rovimni qabul qilishadi», deb Qodirovning so‘zlarini keltirgan chechen davlat nashri.
Shuningdek, postda Qodirov Vladimir Putindan qanday maslahat olgani ham yozilgan. Checheniston rahbarining aytishicha, Putin unga jahli chiqqanda yotib uxlashni maslahat bergan. «Men shunday qilaman va hammasi yaxshi bo‘ladi», degan Qodirov.
Navbatdagi mish-mishlar
Ramzan Qodirov bejizga bu gaplarni aytib chiqmadi. Kuni kecha Checheniston haqida xabarlarni faol yorituvchi «Novaya gazeta. Yevropa» nashri Checheniston rahbari oxirgi vaqtlarda Grozniydagi «Aymed» klinikasida tunab qolishni odat qilgani, Grozniydan tashqaridagi uzoqroq masofaga maxsus tibbiy vertolyotda borayotgani, Qodirovga oshqozonosti bezi nekrozi tashxisi qo‘yilgani haqida yozdi. Shuningdek, nashr oxirgi vaqtlarda Chechenistondagi odatda Qodirov qatnashadigan tadbirlarda hukumat rahbari Magomed Daudov ishtirok etayotganiga e’tibor qaratgan.
«Meni noto‘g‘ri tushunishdi»
Biroq Ramzan Qodirov iste’foga chiqarkan, bu haqda o‘zi aytibdi, degan muhokamalar bir kunga ham cho‘zilmadi. Checheniston rahbari kechga borib ikki milliondan ortiq o‘quvchisi bor kanalida uni boshqacha tushunishgani haqida post yozdi.
«Ko‘pchilik mening iste’fo haqidagi gaplarim ma’nosini tushunmabdi. Checheniston rahbari vazifasida ishlash-ishlamaslikni men hal qilmayman. Ha, men so‘rashim yoki taklif qilishim mumkin, lekin bu borada qarorni faqat bir kishi – oliy bosh qo‘mondon Vladimir Putin qabul qiladilar. Men askarman, buyruq bo‘ldimi – bajaraman», deb yozdi Qodirov o‘z kanalida.
Checheniston rahbari postga video ham ilova qildi. Unda Qodirov turli uchrashuvlarda Putin bilan quchoqlashgani aks etgan. Videoda Qodirovning o‘g‘illari Putin bilan uchrashgani ko‘ringan kadrlar e’tiborni tortadi. Oxirgi vaqtlarda Ramzan Qodirov 17 yoshli o‘g‘li Adamni o‘zining siyosiy vorisi sifatida qarayotgani haqida gaplar ko‘paygan. Qodirov bu o‘g‘liga o‘z qo‘riqlash xizmati rahbarligi vazifasini ham ishonib topshirgan.

Рамзан Кадыров, прося отставки, затем сказал, что «его неправильно поняли»
Рамзан Кадыров - очень популярная личность среди узбекских пользователей интернета. Поэтому мы обращаем внимание на очередное событие вокруг него. Сегодня снова появились слухи о том, что Кадыров уходит в отставку. Разница в том, что на этот раз это не просто обычный слух, а сам Кадыров заговорил о своей отставке.
«Я прошу об отставке»
Заранее скажу, что Рамзан Кадыров не говорил на своем канале в селфи-видео более чем двум миллионам своих подписчиков, что он уходит в отставку. Наверное, он и не должен был этого говорить. Но Кадыров действительно упомянул о том, что просит об отставке.
В последние дни о Рамзане Кадырове распространились различные слухи, независимые издания в России писали о том, что глава Чечни проводит ночи в больнице. На фоне этих разговоров в государственных изданиях Чечни были опубликованы слова Кадырова. По информации издания «Чечня сегодня», Кадыров, участвующий в акции «Дерево победы», ответил на вопросы журналистов о слухах.
«Я тоже слышал, пишут всякие вещи. Напротив, я прошу освободить меня от должности. У других людей могут быть другие инициативы, свое мнение. Надеюсь, мою просьбу примут», - приводит слова Кадырова чеченское государственное издание.
Также в посте написано, какой совет Кадыров получил от Владимира Путина. По словам главы Чечни, Путин посоветовал ему, когда он злится, ложиться спать. «Я так и делаю, и все будет хорошо», - сказал Кадыров.
Очередные слухи
Рамзан Кадыров не зря произнес эти слова. На днях активно освещающее события в Чечне издание «Новая газета. Европа» написало, что глава Чечни в последнее время привык проводить ночи в клинике «Аймед» в Грозном, а также что он летает на специальном медицинском вертолете на более дальние расстояния, и у Кадырова был диагностирован некроз поджелудочной железы. Кроме того, издание обратило внимание на то, что в последнее время на мероприятиях, в которых обычно участвует Кадыров, присутствует глава правительства Магомед Даудов.
«Меня неправильно поняли»
Однако обсуждения о том, что Рамзан Кадыров, уходя в отставку, сам об этом сказал, не затянулись и на один день. Глава Чечни к вечеру написал пост на своем канале с более чем двумя миллионами подписчиков о том, что его неправильно поняли.
«Многие не поняли смысл моих слов о отставке. Решение о том, работать мне или не работать на посту главы Чечни, не принимаю я. Да, я могу просить или предлагать, но решение по этому вопросу принимает только один человек - верховный главнокомандующий Владимир Путин. Я солдат, если есть приказ - выполняю», - написал Кадыров на своем канале.
Глава Чечни также приложил к посту видео. В нем Кадыров запечатлен, обнимающим Путина на различных встречах. В видео также привлекают внимание кадры, где сын Кадырова встречается с Путиным. В последнее время все чаще говорят о том, что Рамзан Кадыров рассматривает своего 17-летнего сына Адама как своего политического наследника. Кадыров также доверил этому сыну руководство своей службы охраны.