“Orion” kosmik kemasi, bortida to‘rt nafar tajribali astronavt bilan, “Artemida-2” missiyasi doirasida Oyga yo‘nalib, Yer orbitasidan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu parvoz 2 aprel, payshanba kuni AQSH sharqiy sohili vaqti bilan soat 19:49 da amalga oshirildi. Shu paytda kema dvigatellari translunar injeksiya impulsi oldi, bu esa “Orion”ga Yer orbitasidan chiqish uchun zarur bo‘lgan tezlanishni berdi.
NASA ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu bosqich rejaga muvofiq muvaffaqiyatli yakunlandi. Missiya boshlanishidan Oy tomon yo‘l olishgacha taxminan 25 soat vaqt o‘tdi.
“Orion” kemasi 1 aprel kuni Florida shtatidagi Kanaveral burunidan uchirildi. Ekipaj 10 kun davomida Oy atrofida aylanib, uning yuzasiga qo‘nmasdan, yana Yerga qaytishi ko‘zda tutilgan.
Yer tabiiy yo‘ldoshi bo‘lgan Oy taxminan 400 ming kilometr uzoqlikda joylashgan. So‘nggi Oyga inson parvozi 1972 yilda, “Apollon-17” missiyasi doirasida amalga oshirilgan edi.
“Orion”ning hozirgi uchirilishi AQSHning Oyga qayta parvoz qilish dasturida muhim bosqich hisoblanadi. 2022 yil dekabrda “Artemida-1” missiyasi yakunlanib, unda kema uchuvchisiz rejimda Oy orbitasiga chiqib, muvaffaqiyatli qaytgan edi.
Kelgusi bosqich — “Artemida-3” missiyasida esa insonlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri Oyga qo‘nadi. Hozirgi missiyada Rid Uayzman, Jeremi Xansen, Kristina Kox va Viktor Glover ishtirok etmoqda.
Jumladan, Viktor Glover Oyga parvoz qilgan birinchi afroamerikalik astronavt, Kristina Kox esa Oyga parvoz qilgan birinchi ayol astronavt hisoblanadi. NASA “Artemida” dasturini 2019 yilda e’lon qilgan.
Dastur maqsadi AQSHni Oyga qayta olib chiqish, muntazam pilotli missiyalarni amalga oshirish hamda kelajakda Marsga parvozlar uchun oraliq kosmik bazani yaratishdan iborat. Ushbu missiya nafaqat tarixiy ahamiyatga ega, balki insonlarning kosmosga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirib, kelajakdagi parvozlar uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.

Космический корабль «Орион» с четырьмя опытными астронавтами на борту вышел на орбиту Земли в рамках миссии «Артемида-2» и направился к Луне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот полет был осуществлен 2 апреля, в четверг, в 19:49 по восточному времени США. В этот момент двигатели корабля получили импульс транслунарной инъекции, что обеспечило «Ориону» необходимое ускорение для выхода с орбиты Земли.
По данным NASA, этот этап успешно завершен согласно плану. С момента начала миссии до выхода к Луне прошло около 25 часов.
Корабль «Орион» был запущен 1 апреля с мыса Канаверал во Флориде. Экипаж планирует провести 10 дней, вращаясь вокруг Луны, не приземляясь на ее поверхность, и затем вернуться на Землю.
Естественный спутник Земли — Луна находится примерно в 400 тысячах километров. Последний пилотируемый полет к Луне был осуществлен в 1972 году в рамках миссии «Аполлон-17».
Текущий запуск «Ориона» является важным этапом в программе США по возвращению на Луну. В декабре 2022 года завершилась миссия «Артемида-1», в ходе которой корабль без экипажа вышел на лунную орбиту и успешно вернулся.
Следующий этап — миссия «Артемида-3», в ходе которой люди впервые сядут непосредственно на Луну. В текущей миссии участвуют Рид Уайзман, Джереми Хансен, Кристина Кох и Виктор Гловер.
В частности, Виктор Гловер является первым афроамериканским астронавтом, полетевшим на Луну, а Кристина Кох — первой женщиной-астронавтом, совершившей полет к Луне. NASA объявило программу «Артемида» в 2019 году.
Цель программы — вернуть США на Луну, регулярно осуществлять пилотируемые миссии и создать промежуточную космическую базу для будущих полетов на Марс. Эта миссия не только имеет историческое значение, но и повышает интерес людей к космосу, создавая новые возможности для будущих полетов.
1 апреля, в среду, Александр Лукашенко выступил с важным и серьезным заявлением на совещании по итогам масштабной проверки Вооруженных сил Беларуси. Об этом сообщает Zamin.uz. Он подчеркнул, что
Мир Вчера, 12:24
Командир "Южного фронта" военной организации "Хизбалла" Юсуф Исмаил Хашим погиб в результате морского удара Израиля по району Джна в Бейруте. Об этом сообщил Zamin.uz. По данным