Siyosatshunoslar va mintaqa bo'yicha mutaxassislar ushbu bayonotni diplomatik chaqiriq sifatida baholashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqin Sharqdagi keskinlik fonida Eronning bunday murojaati hududda tinchlikni saqlash va ziddiyatlarni yumshatishga qaratilgan muhim harakat bo'lishi mumkin. Bu xabar mintaqadagi davlatlar o'rtasidagi muloqot kanallarini yanada kengaytirishi va harbiy to'qnashuvlarning oldini olish uchun katta ahamiyat kasb et

Политологи и региональные эксперты оценивают это заявление как дипломатический призыв. Об этом сообщает Zamin.uz.
На фоне напряженности на Ближнем Востоке такое обращение Ирана может стать важным шагом, направленным на сохранение мира и смягчение конфликтов в регионе. Это сообщение может способствовать дальнейшему расширению каналов диалога между государствами региона и иметь большое значение для предотвращения военных столкновений