BMT huzuridagi Suv, atrof-muhit va sog‘liqni saqlash universiteti instituti (UNU-INWEH) tomonidan e’lon qilingan yangi hisobotda bu holat keng yoritilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi 50 yil ichida 410 million gektar botqoqlik yo‘q bo‘lgan.
Yirik ko‘llarning hajmi kamaymoqda, ayrim daryolar esa yilning ma’lum fasllarida dengizga yetmasdan qurib qolmoqda. Eng xavotirli jihat shundaki, yerosti suv zaxiralarining 70 foizga yaqini barqaror kamayish holatida.
Iqlim o‘zgarishi bu muammoni yanada kuchaytirgan. 1970 yildan buyon muzliklarning 30 foizdan ortig‘i erib ketgan.
Natijada, yuz millionlab odamlar uchun asosiy suv manbalari qisqarib bormoqda. Suvdan haddan tashqari foydalanish, ifloslanish va ekologik muvozanatning buzilishi ko‘plab suv tizimlarini qayta tiklab bo‘lmaydigan darajaga olib kelgan.
Mutaxassislarning prognozlariga ko‘ra, 2030 yilga borib qator xavfli vaziyatlar yuzaga kelishi mumkin: taxminan 2 milliard kishi xavfsiz ichimlik suvisiz qoladi, 700 million kishi suv tanqisligi sababli yashash joyini tark etishga majbur bo‘ladi. Global miqyosda chuchuk suvga talab mavjud imkoniyatdan 40 foizga oshadi.
O‘zbekistonda ham suv tanqisligi jiddiy muammoga aylanishi mumkin. Hisobotda 2030 yilga borib mamlakatda suv tanqisligi 7 milliard kub metrga yetishi va O‘zbekiston suv taqchil bo‘lgan 33 davlat qatoriga kirishi aytilgan.
Mualliflar vaziyatni “suv inqirozi” emas, balki “suv bankrotligi” deb atashni taklif qilmoqda. Bu tushuncha muammoning vaqtinchalik emasligini, ayrim hududlarda suv tizimlari o‘zini tiklay olmaydigan darajaga yetganini anglatadi.

Мировые водные ресурсы на грани банкротства
В мировом масштабе сокращение водных ресурсов становится серьезной проблемой. Об этом сообщает Zamin.uz.
В новом отчете Института водных ресурсов, окружающей среды и здравоохранения при Университете ООН (UNU-INWEH) подробно освещается эта ситуация. Согласно данным, за последние 50 лет исчезло 410 миллионов гектаров болот.
Объем крупных озер уменьшается, некоторые реки в определенные сезоны года пересыхают, не достигая моря. Самое тревожное, что запасы подземных вод сокращаются почти на 70%.
Изменение климата усугубляет эту проблему. С 1970 года более 30% ледников растаяло.
В результате основные источники воды для сотен миллионов людей сокращаются. Чрезмерное использование воды, загрязнение и нарушение экологического баланса привели многие водные системы к необратимому состоянию.
По прогнозам специалистов, к 2030 году могут возникнуть ряд опасных ситуаций: около 2 миллиардов человек останутся без безопасной питьевой воды, 700 миллионов человек будут вынуждены покинуть свои места проживания из-за нехватки воды. В глобальном масштабе спрос на пресную воду превысит доступные возможности на 40%.
В Узбекистане также нехватка воды может стать серьезной проблемой. В отчете говорится, что к 2030 году дефицит воды в стране достигнет 7 миллиардов кубометров, и Узбекистан войдет в число 33 стран с водным дефицитом.
Авторы предлагают называть ситуацию не «водным кризисом», а «водным банкротством». Это понятие означает, что проблема не временная, а в некоторых регионах водные системы достигли состояния, из которого не могут восстановиться.