Davosda Zelenskiy va Tramp uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Shveysariyaning Davos shahrida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muloqot Jahon iqtisodiy forumi doirasida 22-yanvar kuni tashkil etilib, taxminan bir soat davom etgan. Oq uy vakillarining ma’lum qilishicha, bu muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilishga qaratilgan.
Tramp uchrashuvdan so‘ng jurnalistlarga Zelenskiy bilan suhbat yaxshi kechganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni yakunlash zarur.
Tramp tinchlikka erishish har ikki tomon uchun muhim ekanini qayd etdi. Shuningdek, u Davosda Zelenskiy bilan uchrashish rejasi borligini oldindan bildirgan va Ukraina prezidenti kelishuvga tayyor ekaniga ishonch bildirgan edi.
Mazkur uchrashuv AQShning maxsus vakili Stiv Uitkoff hamda Trampning kuyovi Jared Kushnerning Moskvada Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan rejalashtirilgan muzokaralari arafasida o‘tkazildi. Bu esa Davosdagi muloqotning siyosiy ahamiyatini yanada oshirdi.
Zelenskiy esa Davosga tashrif buyurishidan oldin, Rossiya havo hujumlari davom etayotganini, shuning uchun Ukrainada muhim ishlar ko‘pligini ta’kidlagan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar faqat aniq natijalar keltirsa, ya’ni havo mudofaasi vositalarini yetkazib berish bo‘yicha konkret kelishuvlar yoki hujjatlar imzolansa, maqsadga muvofiq bo‘ladi.

В Давосе состоялась встреча Зеленского и Трампа
В швейцарском городе Давос состоялась встреча президента Украины Владимира Зеленского и бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот диалог был организован в рамках Всемирного экономического форума 22 января и продолжался около часа. По данным представителей Белого дома, переговоры были направлены на обсуждение актуальных вопросов между двумя странами.
После встречи Трамп подчеркнул журналистам, что беседа с Зеленским прошла хорошо. По его словам, необходимо завершить войну между Россией и Украиной.
Трамп отметил, что достижение мира важно для обеих сторон. Также он заранее сообщил о планах встретиться с Зеленским в Давосе и выразил уверенность, что президент Украины готов к соглашению.
Эта встреча состоялась накануне запланированных переговоров специального представителя США Стива Уиткоффа и зятя Трампа Джареда Кушнера с президентом России Владимиром Путиным в Москве. Это придало дополнительное политическое значение диалогу в Давосе.
Перед визитом в Давос Зеленский подчеркнул, что воздушные удары России продолжаются, и в Украине много важных дел. По его словам, переговоры будут целесообразны только в случае конкретных результатов, то есть если будут достигнуты конкретные соглашения или подписаны документы о поставках средств противовоздушной обороны.
Подводя итог, можно сказать, что диалог в Давосе был не протокольной встречей, а направлен на определение дальнейших шагов. Теперь главный вопрос в том, приведут ли эти переговоры в ближайшее время к реальным действиям или снова превратятся в долгие дипломатические беседы?