Makgregor Pavel Durovni “haqiqiy jangchi” deb atadi
Irlandiyalik UFC yulduzi Konor Makgregor Telegram asoschisi Pavel Durov haqida o‘zining ta’sirli va keskin fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, bugungi kunda hukumatlar butun dunyoda erkinlikni cheklashga urinayotgan bir paytda, Durov kabi shaxslarning faoliyati katta hurmatga loyiq. Makgregor Durovni “haqiqiy jangchi” deb atab, uning faoliyati oddiy biznes loyihasi emas, balki inson huquqlari, maxfiylik va so‘z erkinligi uchun kurash ekanini urg‘uladi.
Makgregorning so‘zlariga ko‘ra, Pavel Durov foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlarini sotish yoki hukumatlarga taqdim etishni rad etgani sababli Rossiyadan chiqib ketishga majbur bo‘lgan. Shundan so‘ng, u maxfiylik tamoyiliga asoslangan Telegram platformasini yaratgan va uni dunyodagi eng yirik messenjerlardan biriga aylantirgan.
UFC yulduzi Durovning Yevropa Ittifoqida qabul qilingan ayrim qoidalarni ochiqchasiga tanqid qilganini va innovatsiyalarni cheklovchi yondashuvlarga qarshi chiqayotganini alohida ta’kidladi. Makgregor bu holatni “maxfiylikka qarshi urush” deb baholadi va erkin internetni saqlab qolish uchun vaqt tobora kamayib borayotganiga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, Makgregor Durovga nisbatan xalqaro bosimlarning oshib borayotganini ham qayd etdi. U, hatto Fransiyada hibsga olinishi va erkinlik mavzusidagi forumlarda qatnashishi cheklangani kabi holatlarga qaramay, Durov o‘z prinsiplaridan voz kechmaganini aytdi.
Telegram asoschisi zararli kontentni olib tashlash bo‘yicha choralar ko‘rgan bo‘lsa ham, foydalanuvchilarning maxfiyligini himoya qilish tamoyilidan chekinmagan. Makgregor o‘z bayonotining eng emotsional qismida Durovni “afsona” deb atadi va uni “aziz do‘stim va birodarim” sifatida ta’rifladi.
U Durovning faoliyatini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirib, “men sen bilan 100% birgaman” degan fikrni qat’iy turib aytdi. Ma’lumot uchun, Pavel Durov 2014 yilda Rossiya hukumati ukrainalik foydalanuvchilar haqidagi ma’lumotlarni taqdim etishni rad etgani sababli mamlakatni tark etishga majbur bo‘lgan edi.
U o‘sha vaqtdan buyon Telegram platformasini shaxsiy ma’lumotlar himoyasi va maxfiylik tamoyillariga asoslangan holda rivojlantirib kelmoqda.

Макгрегор назвал Павла Дурова «настоящим бойцом»
Ирландская звезда UFC Конор Макгрегор выразил свои впечатляющие и резкие мнения о основателе Telegram Павле Дурове. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в то время как правительства по всему миру пытаются ограничить свободу, деятельность таких личностей, как Дуров, заслуживает большого уважения. Макгрегор назвал Дурова «настоящим бойцом» и подчеркнул, что его деятельность — это не просто бизнес-проект, а борьба за права человека, конфиденциальность и свободу слова.
По словам Макгрегора, Павел Дуров был вынужден покинуть Россию, поскольку отказался продавать личные данные пользователей или предоставлять их правительствам. После этого он создал платформу Telegram, основанную на принципах конфиденциальности, и превратил её в один из крупнейших мессенджеров в мире.
Звезда UFC особо отметил, что Дуров открыто критиковал некоторые правила, принятые в Европейском союзе, и выступал против подходов, ограничивающих инновации. Макгрегор охарактеризовал эту ситуацию как «войну против конфиденциальности» и обратил внимание на то, что времени для сохранения свободного интернета остаётся всё меньше.
Кроме того, Макгрегор отметил растущее международное давление на Дурова. Он подчеркнул, что несмотря на такие случаи, как задержание во Франции и ограничения участия в форумах на тему свободы, Дуров не отказался от своих принципов.
Основатель Telegram, несмотря на меры по удалению вредоносного контента, не отступил от принципа защиты конфиденциальности пользователей. В самой эмоциональной части своего заявления Макгрегор назвал Дурова «легендой» и охарактеризовал его как «дорогого друга и брата».
Он выразил полную поддержку деятельности Дурова, твёрдо заявив: «Я на 100% с тобой». Для справки, Павел Дуров был вынужден покинуть Россию в 2014 году после отказа предоставить российским властям данные о украинских пользователях.
С тех пор он развивает платформу Telegram, основываясь на принципах защиты личных данных и конфиденциальности.