Rossiyaning “Rossiya 1” telekanalida namoyish etilgan “Vladimir Solovyov bilan kechki suhbat” dasturida Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqasidagi mustaqil davlatlar mavzusida bahsli fikrlar bildirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘rsatuv mehmoni, politolog Sergey Mixeyev, mintaqa davlatlarining tashqi siyosatini tanqid qilib, ularning teng huquqli sherik sifatida harakat qilish huquqini shubha ostiga oldi. U Rossiya mintaqani uzoq yillar davomida qo‘llab-quvvatlaganini, ammo bu yordam mintaqa mamlakatlarining “ortiqcha erkaligiga” sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Mixeyevning fikricha, postsovet hududidagi siyosatni qayta ko‘rib chiqish zarur. Eng ko‘p e’tibor tortgan masala — “Rossiya hammaga qarzdor, lekin hech kim Rossiyaga qarzdor emas” degan qarash bo‘ldi.
Mixeyev bu vaziyatni “boshi berk ko‘cha” deb atadi va mehnat migratsiyasi, iqtisodiy yordam kabi masalalarda Rossiyaning “doim qarzdor”dek ko‘rinayotganini tanqid qildi. U bunday holatni Ukrainadagi mojaro sabablaridan biri sifatida ham ko‘rsatdi.
Dastur boshlovchisi Vladimir Solovyov esa bu fikrlarni yanada keskinroq shaklda davom ettirdi. U ayrim davlatlarning Rossiyaga nisbatan norozilik ifodalashini tanqid qilib, “elchilarni chaqirtirish” kabi reaksiyalardan norozi ekanini bildirdi.
Solovyov avvalroq “Solovyov Live” dasturida ham Markaziy Osiyoni Rossiya uchun strategik hudud deb atab, “ta’sir doirasi” haqida gapirgan edi. U hatto Ukraina misolida amalga oshirilayotgan “maxsus harbiy operatsiya”ni Armaniston va Markaziy Osiyoga nisbatan ham tilga olgani uchun jamoatchilikda keskin munosabatlar paydo bo‘lgan.
Bu kabi chiqishlar mintaqadagi siyosiy kayfiyatga ta’sir qiluvchi signal sifatida qabul qilinmoqda. Shuning uchun ham kuzatuvchilar o‘rtasida “bu masala qanchalik chuqurlashadi?” degan savollar ko‘paymoqda.

В российском телеканале критиковали суверенитет Центральной Азии
В программе «Вечер с Владимиром Соловьёвым», показанной на российском телеканале «Россия 1», прозвучали спорные мнения о независимых государствах Центральной Азии и Кавказа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Гость программы, политолог Сергей Михеев, критикуя внешнюю политику стран региона, поставил под сомнение их право действовать как равноправные партнёры. Он подчеркнул, что Россия долгое время поддерживала регион, однако эта помощь привела к «излишней баловству» стран региона.
По мнению Михеева, необходимо пересмотреть политику в постсоветском пространстве. Наибольшее внимание привлекла мысль о том, что «Россия должна всем, но никто не должен России».
Михеев назвал эту ситуацию «тупиком» и раскритиковал то, что Россия в вопросах трудовой миграции и экономической помощи выглядит «вечно должной». Он также указал на это как на одну из причин конфликта на Украине.
Ведущий программы Владимир Соловьёв продолжил эти мысли в ещё более резкой форме. Он раскритиковал выражение недовольства некоторых государств по отношению к России и заявил, что недоволен реакциями вроде «вызова послов».
Ранее Соловьёв в программе «Solovyov Live» называл Центральную Азию стратегическим регионом для России и говорил о «сфере влияния». Он даже упоминал «специальную военную операцию» на примере Украины в отношении Армении и Центральной Азии, что вызвало резкую реакцию общественности.
Подобные выступления воспринимаются как сигнал, влияющий на политическую атмосферу в регионе. Поэтому среди наблюдателей растёт количество вопросов: «Насколько глубоко зайдёт этот вопрос?»
В заключение можно сказать, что суверенитет — это не просто лозунг, а принцип, который необходимо защищать ежедневно.