Olindada akula hujumi: 13 yoshli o‘smir halok bo‘ldi
Braziliyaning Olinda shahri yaqinidagi sohil hududida 13 yoshli o‘smir akula hujumi oqibatida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Agência Brasil axborot agentligi xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, o‘smir dengizda do‘stlari bilan cho‘milayotgan vaqtda akulaning hujumiga uchragan.
Yirtqich hayvon bolaning o‘ng sonining orqa qismini tishlab olgan. Og‘ir jarohatlar va ko‘p qon yo‘qotish oqibatida o‘smirni shifoxonaga olib borishgan, ammo u hayot alomatlari ko‘rsatilmasdan vafot etgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Olinda sohillari akula hujumlari tez-tez sodir bo‘ladigan xavfli hududlardan biri hisoblanadi. Ushbu fojea Pernambuku shtatida akula hujumlaridan halok bo‘lganlar sonini 27 kishiga yetkazgan.
Shuni ham qo‘shimcha qilish kerakki, avvalroq Avstraliyaning Sidney shahri yaqinidagi plyajlar ham akula hujumlari xavfi yuqori bo‘lgani sababli vaqtincha yopilgan edi. Bu kabi holatlar dengiz bo‘ylarida xavfsizlik choralarini kuchaytirish zaruratini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Акула напала в Олинде: 13-летний подросток погиб
В прибрежной зоне города Олинда в Бразилии 13-летний подросток погиб в результате атаки акулы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Agência Brasil. Известно, что подросток купался в море вместе с друзьями, когда подвергся нападению акулы.
Хищник укусил заднюю часть правого бедра ребенка. Из-за тяжелых ран и значительной потери крови подростка доставили в больницу, однако он скончался, не приходя в сознание.
По данным, побережье Олинды считается одним из опасных районов, где часто происходят атаки акул. Эта трагедия увеличила число погибших от нападений акул в штате Пернамбуку до 27 человек.
Также стоит добавить, что ранее пляжи вблизи города Сидней в Австралии были временно закрыты из-за высокого риска атак акул. Подобные случаи вновь подчеркивают необходимость усиления мер безопасности на морских побережьях.