Rossiyada olim DW videosi uchun 7 yilga hukm qilindi
51 yoshli olim Rossiya armiyasi haqidagi yolg‘on ma’lumotlarni tarqatishda ayblanib, yetti yil muddatga umumiy tartibdagi koloniyaga hukm qilindi. Ushbu qaror viloyat prokuraturasi tomonidan tasdiqlandi.
Tergov materiallariga ko‘ra, Bogmutning jinoiy javobgarlikka tortilishiga uning ijtimoiy tarmoqlardagi tinchlikni targ‘ib qiluvchi chiqishlari sabab bo‘lgan. Olim o‘z sahifasida Deutsche Welle (DW) nashrining Rossiya armiyasi va Ukrainadagi harbiy harakatlarga bag‘ishlangan videomaterialini tarqatgan.
Sudda so‘zlagan so‘nggi nutqida Bogmut yoshlik yillari “qayta qurish” davriga to‘g‘ri kelganini eslab, “Tinchlik — dunyoga!” shiorlari ostida ulg‘ayganini ta’kidladi. U urushni maqtashni na tushunishi, na qabul qilishi mumkinligini aytib, har qanday urush faqat qon va o‘lim olib kelishini qo‘shimcha qildi.
Dmitriy Bogmut ilmiy faoliyatini texnik sifatida olib borgan va 2024 yil aprel oyidan buyon hibsda saqlanib kelayotgan edi. U DW videosini 2023 yilda tarqatgan.
O‘sha vaqtda mazkur mediakompaniya Rossiyada “nomaqbul tashkilot” deb e’lon qilinmagan edi. Keyinchalik, 2025 yil dekabr oyida Deutsche Welle Rossiya rasmiylari tomonidan “nomaqbul tashkilotlar” ro‘yxatiga kiritildi.
Ushbu maqom mediakompaniya bilan hamkorlik qilishni, jumladan, ularning materiallarini tarqatishni jinoiy javobgarlikka sabab deb belgilaydi. Germaniya hukumati va DW rahbariyati ushbu qarorni so‘z erkinligiga qarshi tahdid sifatida keskin qoraladi.
Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, ushbu axborot vositalarini shunchaki o‘qish jinoyat hisoblanmasa-da, ularning materiallarini ijtimoiy tarmoqlarda bo‘lishish og‘ir jinoyat sifatida baholanmoqda. Shu sababli, ijtimoiy tarmoqlardagi fikr yoki repost uchun og‘ir jazo berilishi jamiyatdagi erkin fikr almashinuvi va xilma-xillikka jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В России ученого приговорили к 7 годам за видео DW
Суд города Гатчина Ленинградской области вынес строгий приговор бывшему сотруднику Санкт-Петербургского института ядерной физики Дмитрию Богмуту. Об этом сообщает Zamin.uz.
51-летний ученый был обвинен в распространении ложной информации о российской армии и приговорен к семи годам общего режима в колонии. Это решение было подтверждено областной прокуратурой.
По материалам следствия, причиной привлечения Богмута к уголовной ответственности стали его выступления в социальных сетях, пропагандирующие мир. Ученый распространял на своей странице видеоматериал немецкого издания Deutsche Welle (DW), посвященный российской армии и военным действиям на Украине.
В последнем слове в суде Богмут вспомнил, что его молодость пришлась на период «перестройки» и подчеркнул, что вырос под лозунгами «Мир — всему миру!». Он заявил, что не может ни понять, ни принять восхваление войны, добавив, что любая война приносит только кровь и смерть.
Дмитрий Богмут занимался научной деятельностью в качестве техника и находился под стражей с апреля 2024 года. Видео DW он распространял в 2023 году.
В то время это медиа не было объявлено в России «нежелательной организацией». Позже, в декабре 2025 года, Deutsche Welle была внесена российскими властями в список «нежелательных организаций».
Этот статус предусматривает уголовную ответственность за сотрудничество с медиа, включая распространение их материалов. Правительство Германии и руководство DW резко осудили это решение как угрозу свободе слова.
Согласно российскому законодательству, простое чтение этих СМИ не считается преступлением, однако распространение их материалов в социальных сетях квалифицируется как тяжкое преступление. Поэтому строгие наказания за выражение мнения или репосты в соцсетях могут серьезно повлиять на свободу обмена мнениями и разнообразие в обществе.