2026 yilning 5 fevral kuni AQSH va Rossiya o‘rtasidagi Strategik hujum qurollarini cheklash va qisqartirish to‘g‘risidagi shartnoma (SNV-3) muddati nihoyasiga yetadi. Bu hujjat ikki yirik davlatning yadroviy arsenalini nazorat ostida saqlab turgan so‘nggi huquqiy vosita edi.
Mazkur shartnomaga ko‘ra, har ikki tomon yadro kallaklari sonini 1500 donadan oshirmaslik, ballistik raketalar va suvosti flotini qisqartirish majburiyatini olgan edi. Eng muhimi, bu kelishuv doirasida muntazam inspeksiya va ma’lumot almashinuvi amalga oshirilib, yadroviy ziddiyatlarning oldini olishga xizmat qilgan.
Ammo bugungi kunda Vashington ham, Moskva ham mazkur shartnomani avvalgi shartlarda davom ettirishga shoshilmayapti. AQSH yangi kelishuvga Xitoyni ham jalb etishni talab qilmoqda, chunki Pekin o‘z yadroviy salohiyatini tezlik bilan oshirmoqda.
Rossiya esa yangi shartlar nafaqat AQSH, balki NATO tarkibidagi Buyuk Britaniya va Fransiyani ham qamrab olishini istamoqda. Ekspertlar ogohlantirishicha, agar yangi kelishuv imzolanmasa, dunyo chegarasiz yadroviy qurollanish poygasiga duch kelishi va atom urushi xavfi ortishi mumkin.
SIPRI institutining hisobotiga ko‘ra, dunyodagi yadroviy zaxiraning 90 foizi Rossiya va AQSH qo‘lida to‘plangan. Xitoy esa 600 ta yadroviy kallak bilan ularga yetib olishga intilyapti.
ICAN tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo davlatlari har soniyada deyarli 2900 dollarni ommaviy qirg‘in qurollariga sarflamoqda. Hozirda 9 ta davlat yadroviy salohiyatga ega.
Ukrainadagi urush kontekstida taktik yadro qurolini qo‘llash ehtimoli va NATOning bunga javoban arsenalini tayyor holatga keltirishi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Buyuk davlatlar bu keskinlikni yumshata oladimi yoki qurollanish poygasi to‘xtatib bo‘lmas jarayonga aylanadimi?

Ядерный договор заканчивается: мир под угрозой
На Земле начинается самый острый период ядерного противостояния после окончания "холодной войны". Об этом сообщает Zamin.uz.
5 февраля 2026 года истекает срок действия Договора между США и Россией о стратегических наступательных вооружениях (СНВ-3). Этот документ был последним юридическим инструментом, контролировавшим ядерный арсенал двух крупных держав.
Согласно этому договору, обе стороны обязались не превышать количество ядерных боеголовок в 1500 штук, а также сократить баллистические ракеты и подводный флот. Самое важное — в рамках соглашения регулярно проводились инспекции и обмен информацией, что способствовало предотвращению ядерных конфликтов.
Однако сегодня ни Вашингтон, ни Москва не спешат продлевать договор на прежних условиях. США требуют привлечь к новому соглашению Китай, поскольку Пекин быстро наращивает свой ядерный потенциал.
Россия же хочет, чтобы новые условия охватывали не только США, но и Великобританию и Францию, входящие в состав НАТО. Эксперты предупреждают, что если новое соглашение не будет подписано, мир столкнется с безграничной гонкой ядерных вооружений и возрастанием риска атомной войны.
По данным института SIPRI, 90 процентов мировых ядерных запасов сосредоточены в руках России и США. Китай стремится догнать их, имея 600 ядерных боеголовок.
Согласно данным организации ICAN, страны мира тратят почти 2900 долларов в секунду на оружие массового уничтожения. В настоящее время ядерным потенциалом обладают 9 государств.
В контексте войны в Украине вероятность применения тактического ядерного оружия и подготовка НАТО к ответным мерам усложняют ситуацию. Смогут ли крупные державы смягчить эту напряженность или гонка вооружений станет необратимым процессом?