Fransiya oltin savdosi: qisqa foyda, katta yo‘qotish
Ushbu qaror natijasida mamlakatning 589 tonna oltini, ya’ni umumiy zaxiraning qariyb 20 foizi bozorga chiqarildi. Rasmiylar bu qarorni oltinni "daromad keltirmaydigan aktiv" sifatida baholab, mablag‘larni foiz beradigan va tezroq natija qaytaradigan investitsiyalarga yo‘naltirish zarurati bilan izohlashdi.
Natijada oltin savdosidan byudjetga 4,67 milliard yevro tushdi. Biroq vaqt o‘z hukmini o‘tkazdi: oradan qariyb yigirma yil o‘tib, oltin narxi sezilarli darajada oshdi.
2026 yilning fevral oyida 1 kilogramm oltinning qiymati 137 ming yevrodan yuqori narxda baholandi. Agar shu narxlarga asoslanilsa, 2004 yilda sotilgan 589 tonna oltinning bugungi qiymati taxminan 81 milliard yevroga teng bo‘ladi.
Bu esa shuni anglatadiki, Fransiya o‘sha paytdagi savdo tufayli taxminan 76 milliard yevro miqdoridagi potensial daromaddan mahrum bo‘lgan. O‘sha davrda Fransiyaning markaziy banki tomonidan bir necha yil davomida 500 tonnaga yaqin oltin sotish imkoniyati muhokama qilingani ham ma’lum.
Bu qaror bir kunda qabul qilingan emas, balki oldindan rejalashtirilgan siyosatning bir qismi bo‘lgan. Mutaxassislar bu voqeadan muhim xulosa chiqaradi: oltin har kuni daromad keltirmaydi, ammo u uzoq muddatli xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlaydi.
Inflyatsiya, geosiyosiy beqarorlik yoki iqtisodiy inqirozlar davrida oltin ishonchli qalqon vazifasini bajaradi. Shunday qilib, ba’zi aktivlar qisqa muddatli foyda emas, balki kelajakdagi xotirjamlik uchun saqlanadi.
Xulosa qilib aytganda, moliyaviy aktivlarni boshqarishda shoshmaslik va uzoq muddatli strategiyani hisobga olish muhimdir. Oltin esa sabrni qadrlaydigan aktiv ekanini yana bir bor isbotladi.

Франция золотая торговля: краткая прибыль, большие потери
В 2004 году правительство Франции пересмотрело финансовую политику и решило продать большую часть государственных золотых резервов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого решения на рынок было выведено 589 тонн золота, что составляет около 20 процентов от общего запаса страны. Официальные лица объяснили это решение тем, что золото рассматривается как «актив, не приносящий доход», и возникла необходимость направить средства в инвестиции с процентным доходом и более быстрым возвратом результата.
В итоге от торговли золотом в бюджет поступило 4,67 миллиарда евро. Однако время внесло свои коррективы: спустя почти двадцать лет цена на золото значительно выросла.
В феврале 2026 года стоимость 1 килограмма золота оценивалась выше 137 тысяч евро. Если исходить из этих цен, сегодняшняя стоимость 589 тонн золота, проданного в 2004 году, составляет примерно 81 миллиард евро.
Это означает, что Франция из-за той сделки потеряла потенциальный доход примерно в 76 миллиардов евро. Также известно, что в то время центральный банк Франции обсуждал возможность продажи около 500 тонн золота в течение нескольких лет.
Это решение не было принято в один день, а было частью заранее спланированной политики. Эксперты делают важный вывод из этого события: золото не приносит доход ежедневно, но обеспечивает долгосрочную безопасность и стабильность.
В периоды инфляции, геополитической нестабильности или экономических кризисов золото служит надежным щитом. Таким образом, некоторые активы сохраняются не для краткосрочной прибыли, а для будущего спокойствия.
В заключение, при управлении финансовыми активами важно не торопиться и учитывать долгосрочную стратегию. Золото вновь доказало, что это актив, ценящий терпение.