Tasnim axborot agentligining xabariga ko‘ra, Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi AQSh harbiy-dengiz flotiga tegishli esminetsga Qadr-380 va Talayeh turidagi raketalar bilan zarba bergan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, AQSh esminetsi o‘sha paytda Eron sohillaridan taxminan 650 kilometr uzoqlikda, dengizda yoqilg‘i quyish bilan band bo‘lgan. Eron tomoni esminetsga raketa zarbasi berilganini va kemada yong‘in chiqqanini ta’kidlamoqda.
Ushbu da’vo NASA tomonidan taqdim etilgan yong‘inlarni kuzatishga oid issiqlik xaritasi ma’lumotlari bilan ham mos kelgan. Xabarda yana bir muhim jihatga e’tibor qaratilgan: AQSh esminetsi Hindiston hududiy suvlariga juda yaqin bo‘lgan.
Eron manbalari bu holatni shunday talqin qilishmoqda: Hindiston o‘z portlaridan AQShning Eronga qarshi ehtimoliy harbiy harakatlarida foydalanishga ruxsat bermoqda. Ayni paytda bu ma’lumotlar rasmiy xalqaro manbalar tomonidan to‘liq tasdiqlangani haqida ochiq axborot yo‘q.

Иран нанес ракетный удар по эсминцу США
По сообщению информационного агентства Tasnim, корпус стражей исламской революции Ирана нанес ракетный удар по эсминцу военно-морского флота США ракетами типов Qadr-380 и Talayeh. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известно, что в то время эсминец США находился примерно в 650 километрах от иранских берегов и занимался дозаправкой в море. Иранская сторона утверждает, что по эсминцу был нанесён ракетный удар и на корабле возник пожар.
Это заявление совпадает с данными тепловой карты наблюдения за пожарами, предоставленными NASA. В сообщении также обращено внимание на ещё один важный момент: эсминец США находился очень близко к территориальным водам Индии.
Иранские источники интерпретируют эту ситуацию следующим образом: Индия разрешает использовать свои порты для возможных военных действий США против Ирана. В то же время нет открытой информации о полном подтверждении этих данных официальными международными источниками.